Pokaż dziecku, jak wzmocnić pewność siebie. Te 4 rzeczy są kluczowe

mamadu.pl 1 dzień temu
Kiedy usłyszą krytykę lub niezbyt przyjemne słowa wymierzone w swoim kierunku, denerwują się, złoszczą, a zdarza się, iż i zamykają się w sobie. Tracą pewność siebie i poczucie własnej wartości. Co zrobić, by temu zapobiec?


Pewność siebie odgrywa kluczową rolę w rozwoju dziecka i wpływa na wiele aspektów jego życia. Po części to ona decyduje o tym, jak będą wyglądały relacje dziecka z innymi ludźmi, jak będzie radziło sobie z wyzwaniami i ile uda mu się osiągnąć. Zatem co zrobić, by wzmocnić jego poczucie własnej wartości?

Pewność siebie jest nam potrzebna


Bez pewności siebie i poczucia własnej wartości trudniej nam odnaleźć się we współczesnym świecie, pełnym wyzwań, zagadek, a niekiedy i niezrozumienia. To poczucie własnej wartości daje naszym dzieciom (ale także i nam) więcej możliwości. Pomaga w podejmowaniu adekwatnych decyzji i nakierowuje na ścieżkę, którą warto podążać.

Uczniowie, którzy świadomi są własnej wartości, lepiej radzą sobie w szkole, chętniej podejmują nowe wyzwania i stawiają czoła przeciwnościom losu. Powyższe wnioski wyciągam na przykładzie moich synów, z którymi wciąż pracuję nad pewnością siebie, motywacją i wytrwałością. Przeglądając media społecznościowe, trafiłam na filmik opublikowany przez psychologa Marcina Rybaka, który poruszał temat, który tak bardzo mnie interesuje: pewność siebie, poczucie własnej wartości.

Klucz do sukcesu


Nie ma jednego sposobu, by wzmocnić pewność siebie dziecka, ale są pewne kwestie, na które warto zwrócić uwagę. Oto 4 najważniejsze rzeczy, których powinien być świadomy każdy rodzic.



"Sposoby na wzmocnienie poczucia wartości u dziecka:


Pomagaj, ale nie wyręczaj.

Skup się na mocnych stronach swojego dziecka. Porozmawiaj z nim o tym.

Zachęcaj do zdrowych przyjaźni. Naucz, iż nie musimy przyjaźnić się z osobami, które nas ranią.

Wspólnie pomagajcie, np. udzielając się w schroniskach, organizacjach charytatywnych. To buduje samoocenę i wzmacnia waszą więź"– zdradza psycholog.


A gdybym miała dodać coś od siebie, z pewnością zwróciłabym na poniższe kwestie:


Chwal za wysiłek, a nie tylko za wyniki.

Pomagaj radzić sobie z porażkami i pokazuj, iż są one naturalnym elementem nauki.

Daj dziecku przestrzeń do wyrażania siebie.

Akceptuj emocje swojego dziecka.

Bądź wzorem do naśladowania i pokazuj, iż warto wierzyć w siebie.


I co ważne, daj dziecku prawo do wyrażania własnego zdania i całej palety emocji. Nie krytykuj i nie mów, iż przesadza, koloryzuje, czy niepotrzebnie wyolbrzymia pewne sprawy. Być może to, co dla ciebie jest nieistotną błahostką, dla niego jest sprawą państwowej wagi.

Choć czasami możesz mieć wrażenie, iż i tak nic do niego nie "trafia", iż jednym uchem wpuszcza, a drugim wypuszcza, to uwierz, iż twoje wsparcie jest dla niego na wagę złota. Szczególnie w tak trudnym okresie, jakim jest dojrzewanie.

Idź do oryginalnego materiału