Lider Partii Konserwatywnej Pierre Poilievre pochwalił ustawodawstwo mające na celu zablokowanie możliwości stosowania eutanazji wobec osób chorych psychicznie.
W poście na X z 10 lipca Poilievre pochwalił konserwatywną posłankę Tamarę Jansen za przedłożenie „Ustawy o prawie do powrotu do zdrowia” mającej na celu ochronę chorych psychicznie Kanadyjczyków przed tzw. „medyczną pomocą w umieraniu” (MAID).
„Ustawa posłanki Tamary Jansen o prawie do powrotu do zdrowia uratuje niezliczone życia” – napisał Poilievre. „Stwierdza ona, iż choroba psychiczna nie jest wystarczającym powodem do udzielenia pomocy medycznej w umieraniu. Dziękujemy posłowi @AndrewLawton za odważne podzielenie się swoją historią”.
„Nasi bliscy cierpiący na problemy ze zdrowiem psychicznym zasługują na wsparcie, a nie na pomoc w śmierci ze strony rządu” – kontynuował. „Wyzdrowienie jest możliwe. Nie poddamy się”.
Projekt ustawy C-218, złożony przez Jansena i współsponsorowany przez Lawtona w czerwcu, uniemożliwiłby rozszerzenie wspomaganego samobójstwa na osoby chore psychicznie, co rząd Kanady ma zamiar zrobić w 2027 roku.
Ustawa ta ma na celu zmianę „Kodeksu karnego, tak aby stanowił, iż zaburzenie psychiczne nie jest ciężkim i nieodwracalnym schorzeniem, w przypadku którego dana osoba mogłaby otrzymać [tzw.] pomoc medyczną w umieraniu”.
Samobójstwo wspomagane zostało zalegalizowane przez liberalny rząd byłego premiera Justina Trudeau w 2016 roku.
Od tego czasu zakres eutanazji rozszerzył się – od zabijania pacjentów „nieuleczalnie chorych” po umożliwienie osobom przewlekle chorym skorzystania ze wspomaganego samobójstwa po uchwaleniu ustawy C-7 .
Liberałowie planowali również rozszerzyć dostęp do wspomaganego samobójstwa na osoby chore psychicznie w Kanadzie, ale postanowili odłożyć tę decyzję do 2027 roku ze względu na negatywną reakcję Kanadyjczyków i wybitnych lekarzy.
W styczniu 2024 r. prowincjonalni ministrowie zdrowia posunęli się o krok dalej niż tylko wnioskowanie o opóźnienie wejścia w życie przepisu, wnioskując o odroczenie go „na czas nieokreślony”.
Podobnie, kilku kanadyjskich psychiatrów ostrzegło, iż kraj „nie jest gotowy” na nadchodzące rozszerzenie eutanazji na osoby chore psychicznie. Stwierdzili, iż dalsza liberalizacja tej praktyki nie jest czymś, co „społeczeństwo powinno robić”, ponieważ może prowadzić do zgonów pod „fałszywym pretekstem”.
Równie alarmujące są dokumenty, z których wynika , iż Health Canada finansuje uniwersytecki projekt badawczy dotyczący „poglądów młodzieży” na temat eutanazji. W ramach projektu przeprowadzono krótką dyskusję na temat tego, czy dzieci z ciężkim autyzmem kiedykolwiek będą mogły kwalifikować się do otrzymania śmierci w ramach krajowego programu wspomaganego samobójstwa.
Najnowsze raporty pokazują, iż „MAID” jest szóstą najczęstszą przyczyną zgonów w Kanadzie. Nie została jednak wymieniona na liście 10 najczęstszych przyczyn zgonów Statistics Canada w latach 2019–2022. Zapytana o powód, dla którego nie uwzględniono jej na liście, agencja wyjaśniła, iż jako główną przyczynę śmierci podaje choroby, które skłoniły Kanadyjczyków do podjęcia decyzji o eutanazji, a nie faktyczną przyczynę zgonu.
Według danych Health Canada, w 2022 roku 13 241 Kanadyjczyków zmarło w wyniku śmiercionośnych zastrzyków wspomaganych samobójstwem. Stanowi to 4,1% wszystkich zgonów w kraju w tym roku, co stanowi wzrost o 31,2% w porównaniu z rokiem 2021.
za lifesite news