Zgodnie z rekomendacją Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji lecznice mają być od sierpnia lepiej finansowane. Ostatecznie będzie to jednak zależało od tego, czy i jak gwałtownie ich dyrektorzy podpiszą aneksy do umów z płatnikiem – na co zwraca uwagę Narodowy Funduszu Zdrowia.
- Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji po raz czwarty przygotował rekomendację w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz innych kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej
- Minister zdrowia Izabela Leszczyna zatwierdziła rekomendację AOTMiT w wariancie trzecim, uwzględniającym we wzroście cen jednostek rozliczeniowych skutki realizacji ustawy podwyżkowej z 26 maja 2022 r.
- Będzie się to wiązać ze zwiększeniem wydatków NFZ o 16,94 mld zł przez dwanaście miesięcy od chwili wejścia w życie rekomendacji – to jest 11,17 proc. wzrostu wartości umów funduszu (z wyłączeniem leków stosowanych w programach lekowych i substancji czynnych stosowanych w chemioterapii)
- Co będzie decydujące o przyznaniu pieniędzy na podwyżki i nie tylko? To, czy zarządzający podpiszą aneksy do umów – tych w sumie będzie 35 tys.
- Jeśli tak postąpią, to podmioty lecznicze otrzymają wyższe płatności w sierpniu – według rachunków wystawionych za lipiec
- O szczegółach mówili 8 lipca przedstawiciele NFZ i AOTMiT