Czy często odczuwasz zmęczenie? Czy brakuje ci wigoru i zapału do podejmowania działania? Czy łatwo wpadasz w stan apatii i niechęci, a każde zadanie wydaje Ci się być przekraczające Twoje możliwości? Każdy z nas doświadcza okresowych spadków nastrój i ogólnej energii. Przyczyn takiego stanu może być wiele, zarówno o charakterze fizycznym jak i psychicznym. Zmiana diety może jednak pomóc w radzeniu sobie z tym problemem. Spróbuj diety mającej na celu podniesienie poziomu energii!
Zmęczenie może być wynikiem niedoborów, nadmiernego wysiłku fizycznego, braku odpowiedniej ilości snu czy niedostatecznej aktywności fizycznej. Znane jest to zarówno osobom cierpiącym na otyłość jak i będącym w stanie wygłodzenia. Często jest to też skutkiem ubocznym stosowania różnych leków, włączając w to antydepresanty. Może również występować jako jeden z objawów takich chorób jak fibromialgia, anemia, zaburzenia funkcjonowania tarczycy, choroby Addisona, cukrzyca, choroby serca, nerek i wątroby oraz powikłań po infekcjach wirusowych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, jednak brak energii jako problem można próbować rozwiązać poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę.
Podstawowe założenia diety energetyzującej
Można by przypuszczać, iż każdy pokarm dostarczający kalorie dodaje nam sił. Co prawda jest to prawda w sensie dosłownym, ale nie zawsze to przełoży się na rzeczywiste dobre samopoczucie. Kluczowym elementem jest bowiem nie tyle szybkie dostarczanie glukozy do mózgu i mięśni, ale utrzymanie jej stabilnego poziomu przez dłuższy okres czasu.
Dieta mająca na celu podniesienie poziomu energii skupia się więc na wyborze produktów, które dostarczają „paliwa” na dłuższy czas i unikaniu tych, które powodują gwałtowne skoki poziomu cukru we krwi. Równie istotna jest regularność spożywania posiłków – osoby pomijające śniadanie czy obiad nie mogą oczekiwać, iż będą czuły się pełne energii przez większość dnia.
Jeśli chodzi o komponowanie jadłospisu, najważniejsze jest spożywanie węglowodanów złożonych, czyli przede wszystkim mniej przetworzonych produktów zbożowych. Zawierają one skomplikowane związki, które stanowią wyzwanie dla układu pokarmowego – ich trawienie trwa długo, a uwalniane proste cukry są stopniowo i powoli wchłaniane do krwi. Choć diety odchudzające sugerują spożywanie większej ilości białka kosztem węglowodanów, często efektem tego jest spadek energii.