Sejmowa Podkomisja stała ds. zdrowia psychicznego, która miała rozpatrzyć na swoim posiedzeniu 10 lipca poselski projekt ustawy y o zawodzie psychoterapeuty oraz o samorządzie postanowiła przyjąć początkowo tylko same poprawki nie rozpatrując samej ustawy, tak aby powstał jej jednolity tekst, który miałby zostać podstawą do dalszej dyskusji.
- Jesteśmy po pierwszym czytaniu projektu ustawy na sali plenarnej Sejmu, ale jesteśmy również po dużych konsultacjach przeprowadzonych przez marszałka Sejmu, w których zgłoszono bardzo wiele uwag. W ich ramach przygotowałam pakiet poprawek, rozszerzony jeszcze dzisiaj o kolejne poprawki. Uważam, iż pierwotny projekt ustawy nie jest dokładnym odzwierciedleniem ustawy, jaki będziemy mieli po wprowadzeniu poprawek. W związku z czym proponuję abyśmy dzisiaj przyjęli tylko poprawki, nie zamykając na dzisiejszym posiedzeniu procesu czytania ustawy, tak aby parlamentarzyści otrzymali możliwość na kolejnym posiedzeniu możliwość odniesienia się do projektu – mówiła posłanka Marta Golbik, prowadząca posiedzenie.
- Liczę bardzo na współpracę całego środowiska. Myślę, iż to jest dokładnie ten moment, w którym powinniśmy wszyscy odbyć bardzo poważną, wspólną dyskusję całego środowiska, wszystkich osób, wszystkich stowarzyszeń, ale również parlamentarzystów. Proszę nam zaufać, iż parlamentarzystom naprawdę zależy na utworzeniu jak najlepszego prawa, z naszej perspektywy oczywiście dla pacjenta – dodała.
Jak podkreśliło Biuro Legislacyjne Sejmu, ze względu na krótki czas na zwołanie podkomisji, my było możliwości przygotować się odpowiednio do pracy. Po wstępnej analizie tego projektu, jak przekazało Biuro Legislacyjne, projekt w obecnym kształcie nie nadaje się do uchwalenia, jest przygotowany niezgodnie z zasadami techniki prawodawczej.
Na wniosek posła Janusza Cieszyńskiego, biorąc pod uwagę, iż Biuro Legislacyjne w ciągu tygodnia jest w stanie przygotować tzw. „urobek” – jednolity tekst ustawy z wszystkimi przyjętymi poprawkami, na zapoznaniem, z którym posłowie oraz interesariusze mieliby także tydzień, komisja zdecydowała o przyjmowaniu kolejno wszystkich poprawek.
Okazało się, iż i to rozwiązanie jest trudne do zrealizowania. Ogłoszono 25 minutową przerwę, aby uzgodnić z Biurem Legislacyjnym możliwość przyjęcia wszystkich poprawek „en block”. To rozwiązanie przyjęli posłowie, głosując za przyjęciem wszystkich poprawek hurtem, w dwóch pakietach – poprawek strony społecznej i dotyczących certyfikacji i nadzoru nad nim Ministerstwa Zdrowia. Nad jednolitym projektem ustawy, wraz wszystkimi z poprawkami dalsze prace Podkomisji ds. zdrowia psychicznego mają się odbyć na kolejnym jej posiedzeniu za 2 tygodnie.