POChP – nie czekaj, działaj ►

termedia.pl 2 dni temu
Zdjęcie: PAP/Paweł Pawłowski


– Podwójna bronchodilatacja rozszerzająca oskrzela istotnie poprawia wyniki pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Terapia, która polega na jednoczesnym podawaniu leków LABA LAMA zapewnia nie tylko zmniejszenie objawów duszności i poprawę tolerancji wysiłku, ale też redukuje liczbę zaostrzeń i hospitalizacji. Wczesna interwencja zatrzymuje rozwój choroby, poprawia jakość życia i zmniejsza śmiertelność u pacjentów z POChP – mówi pulmonolog prof. Piotr Kuna.



Zgodnie z badaniami epidemiologicznymi w Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc choruje około 10 proc. populacji, co stanowi około 2 milionów osób. POChP staje się coraz bardziej istotnym problemem zdrowia publicznego zarówno w naszym kraju, jak też na świecie, gdzie ponad 250 mln ludzi walczy z tym schorzeniem.

Wyniki badań wskazują, iż w ostatnich dziesięcioleciach utrzymuje się tendencja wzrostowa, o ile chodzi zachorowania i śmiertelność. Obecnie POChP jest czwartą co do częstości przyczyną zgonów, po chorobach sercowo-naczyniowych, nowotworach oraz urazach i innych gwałtownych przyczynach zgonu.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to ogólnoustrojowa choroba uszkadzająca oskrzela, miąższ płuc oraz naczynia płucne. Charakteryzuje się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe, zwykle związanym ze stanem zapalnym w oskrzelach i płucach, proteolizą, a także stresem oksydacyjnym. W rozwoju POChP stopniowo następują zmiany patologiczne, typowe dla przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz rozedmy płuc.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, iż do 2030 r. POChP znajdzie się na trzecim miejscu wśród przyczyn zgonów na świecie. Wobec tych niepokojących danych niezwykle istotne jest podjęcie działań profilaktycznych, odpowiednio wczesne i adekwatne rozpoznanie choroby oraz leczenie bazujące na wypracowanych standardach terapeutycznych o najwyższej udokumentowanej skuteczności.

Przewlekła heterogenna choroba płuc

Prof. Piotr Kuna z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podczas wykładu na kongresie Top Medical Trends 2025 w Poznaniu zobrazował, jak ważne jest wczesne zastosowanie terapii u pacjentów z występującymi objawami klinicznymi, takimi jak kaszel, duszność pojawiająca się przy wysiłku oraz nawracające stany zapalne dróg oddechowych. Wykład prof. Kuny opierał się o światowe standardy Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) 2025.

Wykład eksperta poniżej – pod wideo dalsza część tekstu.


Idź do oryginalnego materiału