Po tym artykule każdy będzie dotykał swojej głowy. Wiedzieliście, dlaczego u niektórych jest inna?

gazeta.pl 22 godzin temu
Zdjęcie: shutterstock.com/Stanislav71, www.tiktok.com/@notjimmymaio


Czujesz, iż twoja głowa jest płaska z tyłu? Zdaniem tiktokera to charakterystyczne dla jednej grupy etnicznej. O opinię w tej sprawie zapytaliśmy położną.
W pierwszych miesiącach życia dziecka czaszka pozostało bardzo miękka, a szwy czaszkowe elastyczne. To sprawia, iż główka jest szczególnie narażona na powstawanie różnego rodzaju odkształceń. Czy możliwie, iż wpłyną one na nasz wygląd w życiu dorosłym? Tiktoker prowadzący profil @notjimmymaio nagrał filmik, który skłonił wielu do dyskusji w tej kwestii.


REKLAMA


Dlaczego niektórzy mają płaskie głowy?
"Czy wiedzieliście, dlaczego tak wielu Albańczyków ma płaskie głowy? Są powody, dla których ludzie mieszkający na Bałkanach znacznie częściej posiadają tę cechę w porównaniu do innych grup etnicznych" - powiedział. Tiktoker przekonywał, iż gdy jego przyjaciel poszedł zrobić badania okresowe, lekarza zaskoczył kształt jego głowy. Nagle zapytał pacjenta, czy przypadkiem nie ma bałkańskich korzeni. Mężczyzna twierdził, iż sam po płaską głowę, choć nie widać tego przez gęste włosy. Jego zdaniem ma tak dlatego, bo jako niemowlę zbyt długo leżał w jednej pozycji, na plecach.
Pod nagraniem pojawiła się masa komentarzy. Nie zabrakło głosów Bałkańczyków, którzy potwierdzali teorię tiktokera."Pochodzę z Bośni i też mam płaską głowę" - pisał zaskoczony użytkownik. "Jestem Albańczykiem. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być tradycyjne łóżeczka nazwane 'djep'. To w nich kładziemy dzieci" - czytamy wpis innego użytkownika.


Drewniane łóżeczka, zwane djep, faktycznie były niegdyś w powszechnym użyciu. Dziś jednak, jak potwierdza nam Polka mieszkająca od wielu lat w Albanii można spotkać je jedynie na wsiach i to też raczej z rzadka. Czy jednak trzeba było mieć specjalne łóżeczko, aby stracić charakterystyczną wypukłość z tyłu głowy? A może chodzi o brak zmiany pozycji? Nasze wątpliwości wyjaśniła nam położna.


Zobacz wideo Karolina Gilon zdradza, jaką chciałaby być mamą


Położna wyjaśnia
O to, czy omawiana w filmiku sytuacja jest faktem, czy mitem postanowiliśmy zapytać położnej Dominiki Lipiak. Wyjaśniła, iż charakterystyczne spłaszczenie głowy, szczególnie często występujące u małych dzieci, nazywa się plagiocefalią - skośnogłowiem lub syndromem płaskiej główki. Za jego przyczynę upatruje się nieprawidłowości w zrastaniu szwów czaszkowych (połączeń kości na głowie) albo nieprawidłową pielęgnację.


"O ile pierwsza przyczyna jest niezależna od kogokolwiek, o tyle plagiocefalia występująca w konsekwencji zbyt długiego układania dziecka w jednej pozycji, powstaje na nasze życzenie. Spłaszczenie kości potylicy w niektórych okresach życia może dotyczyć choćby co czwartego dziecka. Jest efektem układania dziecka jedynie na wznak, z głową płasko. Niesymetrycznie występowanie spłaszczeń może pojawić się np. przy kręczu szyi, kiedy to on wymusza pozycję główki" - tłumaczyła ekspertka.
Zła pielęgnacja dziecka wpływa na kształt głowy
Co ważne, jeżeli cecha ta powstaje przez złą pielęgnację, a ta zostanie zastąpiona adekwatną, kształt głowy często bardzo gwałtownie wraca do normy (np. kiedy dzieci samodzielnie zaczynają się poruszać i wybierać sobie pozycję), choć czasem może być potrzebne wsparcie fizjoterapeuty.


Położona dodała, iż nie znalazła danych potwierdzających, iż płaska głowa z tyłu jest faktycznie charakterystyczna dla mieszkańców Bałkanów. "Można jednak przyjąć, iż sposób wychowywania i pielęgnowania dzieci w danym społeczeństwie wpływa na ich rozwój, dlatego w pewnych grupach ta cecha może występować częściej. Nadmienić należy również, iż mieszkańcy tego regionu wywodzą się z bardzo wielu grup i trudno przypisać im tak konkretną cechę" - podsumowała.
Tiktokowa teoria to mit
jeżeli więc dotykacie w tej chwili swojej głowy i nie czujecie charakterystycznej wypukłości, nie świadczy to wcale o bałkańskich korzeniach. Innymi słowy, kolejną tiktokową teorię należy włożyć między bajki. Podkreślmy raz jeszcze, iż kształt główki dziecka zależy w dużej mierze od pielęgnacji we wczesnym dzieciństwie, a niemowlę nie powinno ciągle leżeć w jednej pozycji.
Idź do oryginalnego materiału