Piwo i szkodliwy wpływ na zdrowie. Nowe badania

stanwiedzy.pl 2 lat temu

Jak piwo wpływa na zdrowie? Ma wiele dobrych adekwatności dla organizmu człowieka, jednak picie tego alkoholu ma też swoje konsekwencje i skutki uboczne. Kolejne badania opisują jak picie piwa MOŻE być szkodliwe dla zdrowia.

Czy piwo pite z rozsądkiem może wspomagać zdrowie? Zespół naukowców z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii wykonał badania, z których wynika, iż dwa piwa dziennie zmniejszają ryzyko zachorowania na demencję choćby o 22%. Co więcej, osoby wypijające ponad dwa duże piwa (40 g etanolu) lub dwa kieliszki wina dziennie są w znacznie mniejszym stopniu narażone na wystąpienie otępienia naczyniopochodnego i choroby Alzheimera.

Może poprawiać gęstość kości. Niskie do umiarkowane spożycie piwa może być związane ze wzmocnieniem kości u mężczyzn i kobiet po menopauzie – podaje Wprost.pl.

Piwo zawiera również liczne minerały i witaminy, w tym niewielkie ilości potasu, wapnia, tiaminy, żelaza i cynku. Potwierdzono, iż może obniżać ryzyko chorób serca, poprawiać adekwatności przeciwutleniające HDL (dobry cholesterol). Jednak piwo ma jednak liczne szkodliwe adekwatności dla ludzkiego organizmu, o których często zapominamy.

Szkodliwe piwo i negatywny wpływ na zdrowie

Jak czytamy na łamach „Nature Communications”, choćby niewielka ilość alkoholu negatywnie wpływa na mózg. Regularne picie alkoholu powodu starzenie mózgu i zmniejsza objętość tkanki mózgowej oraz ubytków w niej. Jedna jednostka alkoholu dziennie postarza mózg o około pół roku. Natomiast cztery jednostki dziennie – aż o 10 lat. Potwierdzily to badanie przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu Oksfordzkiego i z Uniwersytetu Pensylwanii.

W Polsce standardowa jednostka alkoholu (SJA) to 10 g. Oznacza to, iż 330 ml piwa 5% to nieco ponad 1 SJA, a kieliszek 12% wina i 50 ml wódki to około 1,6 SJA – wyjaśnia National Geographic.

Badani wykazały również, iż przekraczanie granicy 6 SJA dziennie to tzw. picie ryzykowne. Znacząco zwiększa ono prawdopodobieństwo uszkodzeń wątroby, układu krążenia itd. Onkolodzy ostrzegają, iż nie ma czego takiego jak „bezpieczne i zdrowa dawka alkoholu”. A choćby niewielka ilość etanolu to większe ryzyko raka wątroby, jamy ustnej, gardła, przełyku, okrężnicy, odbytu i piersi. W „The Lancet Oncology” czytamy, iż 740 tys. przypadków raka każdego roku na całym świecie, wynika z picia alkoholu.

W badaniu z 2018 roku przeprowadzonym przez ekspertów z Uniwersytetu w Teksasie okazało się, iż człowiek, który spożywa przynajmniej dwa drinki przez cztery dni w tygodniu, ma większe ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 20 proc – ostrze abczdrowie.pl.

Piwo jest kaloryczne i powoduje otyłość. Picie alkoholu zaburza metabolizm tłuszczów i sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej, szczególnie w części brzusznej. Zwiększa też ryzyko miażdżycy oraz zapalenia trzustki, ponieważ wpływa na wzrost stężenia trójglicerydów.Co więcej, picie alkoholu zaburza produkcję glukozy w wątrobie i magazynowanie glikogenu mięśniowego (zapasu energii na czas wysiłku).

Wysokie stężenie glukozy we krwi po spożyciu piwa może doprowadzić do hiperglikemii. Po szybkim skoku poziomu cukru następuje często szybki spadek, a wtedy może dojść do hipoglikemii. Piwo, a szczególnie zawarta w nim maltoza, ma najwyższy indeks glikemiczny.

Nadużywanie alkoholu może skutkować wystąpieniem cukrzycy alkoholowej! Żródła medyczne opstrzegaja, iż „alkohol wpływa na syntezę cukru w wątrobie, a także hamuje przemiany kwasów tłuszczowych, przez co hipoglikemia spowodowana alkoholem jest niezwykle trudna do wyleczenia.”

Picie piwa w Polsce

Picie piwa w Polsce staje się coraz poważniejszym problemem. Statystyczny Polak rocznie wypija aż 194 puszek lub butelek piwa. „Piwko” to używka, która stała się bagatelizowanym i mitologizowanym elementem naszej codzienności. To element rozrywki, o konsekwencjach której zapominamy.

Stan Wiedzy

Producenci piwa odnieśli marketingowy sukces. Piwo dzięki reklamom otoczone jest aurą atrakcyjności, rozrywki i przez to nie mamy wobec niego negatywnych konotacji – mówi w rozmowie z Medonetem dr n. med. Andrzej Konieczny z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Słodkie napoje to śmierć w płynie? Oto jakie choroby powodują

Słodkie napoje gazowane, izotoniki, napoje owocowe, wody smakowe… jaki mają wpływ na zdrowie? To dosłownie śmierć w płynie.
Read More
Źródło zdjęcia: Aline Ponce from Pixabay

Kartele w Meksyku zarabiają na awokado. Mordują za „zielone złoto”

Meksykańskie kartele walczą o zyski z awokado. Mordują i porywają dla „zielonej gorączki”, ktora zastępuje przemyt narkotyków.
Read More
Źródło zdjęcia: Geraldine Dukes from Pixabay

Awokado i wpływ na zdrowie. Cholesterol, odchudzanie i przeciwskazania

Awokado i zdrowie. Ma wpływ na odchudzanie, cholesterol i układ pokarmowy. Niektórzy powinni jednak go unikać. Jakie są przeciwskaznia?
Read More
Źródło zdjęcia: Kevin Petit from Pixabay

Szkodliwe sushi: choroby, zatrucie, pasożyty, bakterie

Sushi jest zdrowe, Jednak surowa ryba i owoce morza mogą stanowić zagrożenie i doprowadzić do amputacji!
Read More
Źródło zdjęcia: Q Man from Pixabay

Kawa 3w1 i jej skład. Jest szkodliwa dla zdrowia?

Kawa 3w1 i jej skład – jaki ma wpływ na zdrowie? Kawy rozpuszczalne instant pobudza? Najważniejsze infomacje o kawie rozpuzszczalnej 3w1.
Read More
Źródło zdjęcia: jan mesaros from Pixabay

Kawa rozpuszczalna – wpływ na zdrowie. Jak powstaje? Powoduje raka?

Kawa rozpuszczalna – czy jest szkodliwa i rakotwórcza? Jak się ją robi? Informacje i mity o kawie rozpuszczalnej
Read More
Źródło zdjęcia: Thomas from Pixabay

Chipsy niszczą zdrowie psychiczne! Nowe badania

Chipsy to wyjątkowo niezdrowe przekąski ze względu na skład. Okazuje się, iż mają też negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.
Read More
Źródło zdjęcia: Image by Jörn from Pixabay

Jaka muzyka łagodzi zajadanie stresu? Wyniki badań

Muzyka łagodzi obyczaje… a także głód i stres? Ustalono, które zespoły i wokaliści najlepiej redukują zajadanie stresu.
Read More
Idź do oryginalnego materiału