Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego od 1 września będzie miało nowego dyrektora, został nim prof. Piotr Kryst. Nowy szef CMKP został wybrany w wyniku tajnego głosowania przeprowadzonego w formie elektronicznej od 19 do 21 sierpnia 2024 r. Kadencja potrwa od 1 września 2024 r. do 31 sierpnia 2028 r.
Prof. CMKP Piotr Kryst od 2017 r. jest dyrektorem ds. lecznictwa Szpitala Bielańskiego w Warszawie i ordynatorem Klinicznego Oddziału Urologicznego w tej placówce. Od 2022 r. jest także kierownikiem II Kliniki Urologii CMKP.
Ukończył I Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie (1985 r.). W 1995 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2022 r. stopień doktora habilitowanego nauk medycznych oraz stanowisko profesora CMKP. Prof. Kryst jest specjalistą II stopnia z urologii oraz specjalistą I stopnia z chirurgii ogólnej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, a w latach 2013-2022 był przewodniczącym Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
Od 2023 r. należy do Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta RP. Profesor Kryst jest pierwszym autorem lub współautorem 99 publikacji w piśmiennictwie krajowym lub zagranicznym oraz współbadaczem w ośmiu badaniach klinicznych z urologii m.in. dotyczących raka gruczołu krokowego, raka pęcherza moczowego oraz zaburzeń potencji. W 1998 r. wygrał konkurs Komitetu Badań Naukowych i TVP na najlepszy grant naukowy w dziedzinie medycyny (“Cytokiny w raku pęcherza moczowego”). W 2008 r. otrzymał nagrodę zespołową dydaktyczną I stopnia za współautorstwo, opracowanie i wydanie podręcznika pod redakcją prof. Andrzeja Borkowskiego “Urologia dla studentów medycyny” – Akademia Medyczna w Warszawie. Jest też pomysłodawcą oraz kierownikiem naukowym i organizacyjnym dziesięciu edycji Mazowieckich Dni Urologicznych.
Prof. Piotr Kryst wprowadził laparoskopię do codziennej praktyki chirurgicznej w Klinicznym Oddziale Urologicznym Szpitala Bielańskiego w Warszawie, a w 2024 r. chirurgię robotyczną oraz biopsję fuzyjną do pakietu diagnostyczno-terapeutycznego w leczeniu raka gruczołu krokowego.