Pilotaż centralnej e-rejestracji – dane resortu zdrowia

termedia.pl 22 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


– Dotychczas do udziału w programie pilotażowym centralnej e-rejestracji zgłosiło się 198 podmiotów, najwięcej w zakresie mammografii i kardiologii – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.



W poselskiej interpelacji posłanka Lidia Czechak wskazała, iż według badań ubiegły rok był rekordowy, jeżeli chodzi o czas oczekiwania do lekarzy specjalistów. Raport na ten temat opublikowała fundacja Watch Health Care (WHC). Średni czas oczekiwania w 2024 r. na świadczenia wyniósł 4,2 miesiąca. To najdłużej od 2012 roku, od kiedy WHC bada kolejki. Najdłużej trzeba czekać na wizytę u angiologa – średnio 13,9 miesiąca, endokrynologa – 12,1 miesiąca, oraz do chirurga naczyniowego – 11,6 miesiąca.

Posłanka zaznaczyła, iż elektroniczny system był jednym z punktów zawartych na liście 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządu premiera Donalda Tuska, do tej pory jednak jest realizowany jedynie pilotaż obejmujący tylko niektórych specjalistów.

Wiceminister zdrowia Marek Kos w odpowiedzi podkreślił, iż realizacja programu pilotażowego centralnej e-rejestracji przebiega prawidłowo. Stwierdził, iż już na obecnym etapie, a więc w połowie realizacji, program ten dał o wiele lepsze rezultaty niż pilotaż przeprowadzony na podstawie zapisów rozporządzenia ministra zdrowia z 2 czerwca 2022 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Jak wynika z danych resortu zdrowia, do tej pory do udziału w programie zgłosiło się 198 podmiotów, najwięcej w zakresie mammografii i kardiologii (odpowiednio 100 i 98 podmiotów). Niektóre zgłosiły się do udziału w kilku różnych zakresach.

Według danych na 11 marca br. odnotowano 262 850 umówionych wizyt w ramach elektronicznej rejestracji.

Wiceminister przekazał, iż w trakcie trwania pilotażu pojawiały się sytuacje, które wymagały wdrożenia zmian w systemie. Zaliczyć można do nich m.in. trudności z realizacją wizyty, w sytuacji gdy lekarz wystawiający skierowanie zmarł. Przypadek został poddany analizie i poprawiona została funkcjonalność w systemie P1. Na prośbę realizatorów wprowadzono również inne zmiany w systemie, jak np. wydłużenie okresu przekazywania harmonogramów z zakresu profilaktyki z 30 dni na 90 dni – wyjaśniono.

Przeczytaj także: „Lekarskie last minute – oceniamy pomysł Rafała Brzoski”.


Idź do oryginalnego materiału