Bułgarski Regionalny Inspektorat Sanitarny w Sofii (SRHI) poinformował o potwierdzonym przypadku zachorowania na cholerę. Pacjent zgłosił się do szpitala 3 września z objawami ostrej biegunki. Nie wykazywał żadnych innych dolegliwości.
Bułgaria. Pierwszy przypadek cholery w kraju od 103 lat
Przypadek określany jest jako „importowany”, ze względu na to, iż pacjent zgłosił się z objawami po powrocie z New Delhi, w którym przebywał między 13 sierpnia a 2 września. Chory to 23-letni obywatel Indii, na co dzień mieszkający w Bułgarii.
Wyniki badań laboratoryjnych przekazane zostały do Narodowego Centrum Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych, które potwierdziło obawy lekarzy. niedługo skontaktowano się z lokatorem pacjenta, który został poddany obowiązkowej kwarantannie. Wynik przeprowadzonego testu okazał się negatywny, nic nie wskazuje na to, iż zdążył się zarazić. Został poddany terapii antybiotykowej.
ZOBACZ: Czesi wstrzymują oddech. „Musimy być gotowi na najgorsze”
Dochodzenie epidemiologiczne wykazało, iż po powrocie z ojczyzny chory utrzymywał kontakt jedynie ze swoim lokatorem. Nie odwiedzał też miejsc publicznych, gdzie mógłby narazić na ryzyko zarażenia inne osoby.
Obecnie przebywa na izolacji w Klinice Chorób Pasożytniczych i Zakaźnych „Prof. Ivan Kirow”. Personel został zobowiązany do wzmożonego reżimu przeciwepidemicznego – ścisłej dezynfekcji i noszenia środków ochrony osobistej. Stan pacjenta określany jest przez lekarzy jako dobry.
Cholera wciąż stanowi zagrożenie na świecie
Czynnikiem chorobotwórczym cholery jest bakteria Gram-ujemna – szczepy przecinkowca cholery, który produkuje enterotoksynę. Zarażenie występuje przede wszystkim poprzez spożycie zanieczyszczonego pokarmu lub wody.
W XIX w. choroba występowała przede wszystkim w Indiach, jej głównym źródłem była rzeka Ganges. Dotarła też do Europy, gdzie w latach 1831-1838 mierzono się z jej największą epidemią. W Polsce panowała w okresie między 1892 a 1894 r.
ZOBACZ: Bociany terroryzują mieszkańców niemieckiej gminy. „Zjadają wszystko”
Ostatni przypadek jej wystąpienia w Bułgarii odnotowany był w 1921 r. Podobnie jak we wrześniu, wówczas również doszło do „importowanego” zachorowania.
Cholera została niemal całkowicie wyeliminowana z Europy dzięki procesowi oczyszczania i chlorowania wody pitnej. WHO ostrzega jednak, iż zachorowania w niektórych krajach Afryki i Ameryki Południowej utrzymują się w ostatnich latach na wysokim poziomie. Szacuje się, iż rocznie zapada na nią 2,8 mln osób, a umiera ok. 90 tys.