Pierwszy na świecie lek na malarię dla noworodków

mgr.farm 9 godzin temu

Firma Novartis, producent nowo zatwierdzonego w Szwajcarii leku, w zaawansowanym etapie badań klinicznych wykazała, iż jest on bezpieczny i skuteczny u niemowląt ważących mniej niż 5 kilogramów.

– Do tej pory niemowlętom poniżej 6. miesiąca życia podawano pełną dawkę lub połowę dawki leków przeznaczonych dla starszych dzieci, co wiązało się z ryzykiem działań niepożądanych, ponieważ noworodki inaczej metabolizują leki – podkreśla przedstawiciel Novartis.

Najmłodsze dzieci bez ochrony

Malaria to choroba przenoszona przez komary, która co roku zabija około 600 tysięcy osób. Brak specjalistycznego leczenia oraz fakt, iż szczepienia przeciwko malarii zaczynają się dopiero około 5. miesiąca życia, do tej pory pozostawiał najmłodsze dzieci bardzo słabo chronione.

Według WHO w 2023 roku w 33 krajach afrykańskich, gdzie malaria jest rozpowszechniona, odnotowano około 36 milionów ciąż. Z tego około jedna trzecia matek chorowała na malarię, narażając swoje dzieci na ryzyko zakażenia.

– Każde z tych dzieci jest potencjalnym celem infekcji. Nie chcemy zostawić żadnego pacjenta bez pomocy, bez względu na to, jak mały on jest – powiedział dr Lutz Hegemann, prezes globalnego programu zdrowotnego firmy Novartis, w wywiadzie dla Euronews Health.

Skład leku dostosowany dla najmłodszych

Lek o nazwie Coartem Baby (znany też jako Riamet Baby) to nowa wersja istniejącego już preparatu na malarię (Coartem). Ten ostatni stosuje się w leczeniu niepowikłanej malarii u dzieci od 6. miesiąca życia. Zawiera w składzie artemeter i lumefantrynę. Wersja „Baby” różni się od wcześniej zarejestrowanego leku dawkami substancji czynnych, aby zmniejszyć ryzyko działań ubocznych u najmłodszych pacjentów. Ma także przyjemny, wiśniowy smak i może być rozpuszczany w mleku matki, co ułatwia podawanie choćby tuż po urodzeniu.

  • Czytaj również: Operacja Pangea XVII – podsumowanie

Wprowadzenie do leczenia w krajach afrykańskich

W ramach partnerstwa ze szwajcarskim urzędem Swissmedic osiem państw afrykańskich ma w najbliższym czasie zatwierdzić lek. Są to: Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kenia, Malawi, Mozambik, Nigeria, Tanzania i Uganda. Novartis planuje wprowadzić lek na rynek tych państw już jesienią na zasadach non-profit.

– To niewielkie zmiany, ale wielkie kroki. Teraz mamy wreszcie coś, co idealnie pasuje do tej konkretnej grupy wiekowej, w której była luka – ocenił dr Quique Bassat z Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie.

Bassat podkreślił, iż konieczne są lepsze leki dla tej grupy wiekowej, które nie tylko będą skuteczne, ale też bezpieczne dla nowonarodzonych dzieci.

Badanie kliniczne, w którym jako doradca brał udział dr Bassat, było finansowane przez Unię Europejską oraz Szwedzką Agencję Rozwoju Międzynarodowego.

  • Czytaj również: Podrabiane leki w Nigerii zagrażają społeczeństwu

Malaria u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia

Występowanie malarii u niemowląt do 6 miesięcy zależy od regionu i intensywności transmisji. W niektórych regionach Afryki, np. w Nigerii czy Mozambiku, odsetek niemowląt z malarią może dochodzić do 27-30%. U niektórych noworodków wykrywa się pasożyty już w krwi pępowinowej, co wskazuje na zakażenie w okresie prenatalnym.

Jak podają niektóre źródła, możliwość wstąpienia malarii u dzieci poniżej 6 miesięcy była często bagatelizowana. Do niedawna zakładano, iż przeciwciała matczyne chronią dziecko przez pierwsze pół roku życia. Jednak badania wskazują, iż okres ochrony jest krótszy, a wczesne zakażenia spotyka się często i mogą być bardzo poważne. Objawy malarii u niemowląt mogą być różne. Najczęstsze symptomy to gorączka, osłabienie i problemy z karmieniem.

Malaria u niemowląt zwiększa ryzyko anemii i częstość hospitalizacji. W niektórych badaniach procent zgonów niemowląt na skutek zachorowania na malarię sięga choćby 20–46%.


Źródła:


©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału