Pierwsza w Polsce poradnia zakaźna dla ciężarnych

termedia.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu powstanie pierwsza w Polsce poradnia zakaźna dla ciężarnych, poradnia patologii ciąży oraz poradnia zapewniająca wsparcie uroginekologiczne – wszystko w ramach interdyscyplinarnej opieki nad pacjentkami.



Wszystko w jednym miejscu

Służby prasowe USK we Wrocławiu poinformowały w czwartek, iż działające od niedawna Uniwersyteckie Centrum Położnictwa i Ginekologii wprowadza nowe rozwiązania, które od września zapewnią interdyscyplinarną opiekę nad pacjentkami w jednym miejscu.

Jednym z takich projektów jest powołanie pierwszej w Polsce poradni zakaźnej dla kobiet ciężarnych, w której współpracują specjaliści Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych USK oraz nowego Centrum. Szpital planuje uruchomienie poradni zakaźnej już od połowy września.

Kierujący Uniwersyteckim Centrum Położnictwa i Ginekologii USK we Wrocławiu dr hab. n. med. Tomasz Fuchs podkreślił, iż problem został zauważony w czasie pandemii, kiedy stało się jasne, iż ciężarne pacjentki wymagają specjalnej opieki i wzmożonego nadzoru.

- Pojawiło się między innymi sporo pytań o szczepienia w czasie ciąży. Przy współpracy z zakaźnikami możemy objąć opieką pacjentki i edukować lekarzy odnośnie do profilaktycznych szczepień przeciwko grypie, COVID-19, RSV czy krztuścowi, który w ostatnim czasie staje się coraz poważniejszym problemem. Przedstawiamy lekarzom POZ najświeższe, sprawdzone informacje dotyczące szczepień i podkreślamy stosowanie Evidence Based Medicine - medycyny opartej na faktach - powiedział lekarz.

Dodał, iż do tego dochodzą równie groźne w ciąży zakażenia toksoplazmozą czy przypadki zakażenia wirusem cytomegalii, który może powodować poważne zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Celem zmniejszenie liczby przedwczesnych porodów

Centrum stawia sobie za cel zmniejszenie liczby porodów przedwczesnych, dlatego kładzie duży nacisk na diagnostykę zakażeń wewnątrzmacicznych u płodu. Wrocławski szpital jako jeden z nielicznych w regionie wykonuje amniopunkcję, która pozwala na szybkie zdiagnozowanie ryzyka i leczenie przyczyn przedwczesnych porodów. Ma temu służyć poradnia patologii ciąży.

- Nie ma w naszym regionie poradni zajmującej się patologią ciąży w wyspecjalizowany sposób, a Narodowy Fundusz Zdrowia również nie przewiduje takiej procedury. Będąc najbliżej naszych pacjentek, widzimy w praktyce, iż stworzenie takiego dedykowanego miejsca jest bardzo potrzebne - powiedział dr Fuchs.

"Istnieje sporo problemów, które wymagają specjalistycznej opieki, jak choćby cukrzyca ciężarnych czy młode pacjentki poradni i oddziału ginekologicznego z cukrzycą typu 1, które dopiero przygotowują się do zajścia w ciążę. Kobiety z pompami insulinowymi wymagają interdyscyplinarnej opieki lekarzy, którzy wiedzą, jak taką ciążę prowadzić, co może się wydarzyć i jakie niesie to za sobą ryzyko" - czytamy w komunikacie.

- Dzięki uruchomieniu poradni, możemy ograniczyć niepotrzebne hospitalizacje, wystarczą regularne kontrole. Oczywiście pozostają jeszcze kwestie logistyczne. W przypadku pacjentek z odległych miejscowości trudno oczekiwać, by często przyjeżdżały do USK. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa - dodał lekarz.

Nie tylko diagnoza

Kolejnym projektem jest otwarcie poradni uroginekologii, w której pacjentki dostaną nie tylko diagnozę i zostaną poddane niezbędnemu leczeniu, także chirurgicznemu, ale będą również skorzystać z wyspecjalizowanej rehabilitacji uroginekologicznej.

„Po przeprowadzce z kliniki przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej Centrum przy ul. Borowskiej kontynuuje pracę jedynej na Dolnym Śląsku publicznej Poradni Ginekologicznej dla Dziewcząt. Poradnia opiekuje się pacjentkami od okresu noworodkowego do ukończenia 18 roku życia. Dla komfortu pacjentek w tej poradni dyżurują kobiety, tak aby pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym była jak najmniej stresująca i gwarantowała maksymalny komfort” - napisano w komunikacie.

Idź do oryginalnego materiału