W okresie jesienno-zimowych infekcji dobrze jest włączyć do codziennego menu dziecka produkty na bazie roślin oraz naturalnych darów prosto z ula. Co może pomóc? Prezentujemy 5 przysmaków, które są nie tylko pyszne, ale także dodadzą maluchom mocy.
Olej z czarnuszki
To jeden z najcenniejszych darów natury. Produkowany jest z nasion rośliny, która wykazuje dobroczynne działanie na organizm człowieka. Warto dodać, iż jest bogaty w bardzo pożądane nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 6 i 9. Cechuje go też wysoka zawartość tymochinonu, który daje naprawdę solidny zastrzyk mocy.
Olej z czarnuszki ma charakterystyczny ziołowy aromat oraz specyficzny smak. Można podawać go dzieciom tuż po ukończeniu 12 miesiąca życia, bezpośrednio na łyżeczce – sam lub z miodem. Jako dodatek pasuje do takich posiłków jak letnie kaszki, owsianki, płatki, soki, warzywa (wystarczy lekko skropić) czy lekko przestudzone zupy. Pasieki Rodziny Sadowskich polecają go z syropem pigwa z miodem lub syropem rokitnik z miodem.
Oxymel
Nazwa tego swoistego syropu pochodzi od greckiego słowa "oxymeli", a to z kolei z łaciny, w której "oxy" znaczy ocet, a "miel" oznacza miód. Jest to słodzony octowy macerat warzywno-ziołowy, czyli kompozycja octu, miodu, warzyw i przypraw, która zawiera to, co w nich najlepsze. Doskonale sprawdza się jako sposób, aby wzbogacić dietę o mocarne składniki prosto z natury.
Oxymel można podawać dzieciom od 24. miesiąca życia – sam lub do napoju. W wersji dla dzieci powinien mieć łagodniejszy smak niż jego ognisty "dorosły" odpowiednik. Przykładowo, według receptury Miodzisia zawiera w butelce aż 20 proc. miodu z Pasiek Rodziny Sadowskich, a przy tym ma nieco inne proporcje i mniej przypraw. W tak złagodzonej formie Oxymel przenosi pijące go dzieci w lekko pikantną, a zarazem bardzo słodką krainę.
Zakwas z buraka
Ten napój z kiszonych buraków, często doprawiony innymi pysznościami wyróżnia się słodko-kwaśnym smakiem. Ta naturalna kiszonka w płynie to doskonały pomysł na jedną z pięciu porcji warzyw dziennie.
Słodko-kwaśny buraczkowy napój często wzbogaca się o dodatkowe składniki. Wśród produktów spożywczych dla dzieci można znaleźć np. przygotowany wyłącznie na wodzie źródlanej wariant z acerolą. Jest to egzotyczny ciemnoczerwony owoc, który słynie z wysokiej zawartości witaminy C wspierającej prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Zakwas zaleca się dzieciom w wieku od 3 lat.
Pyłek pszczeli
Tym mianem określa się pyłek kwiatowy, jaki pszczoły zebrały z pręcików różnych gatunków kwiatów. Obok miodu to jeden z najbardziej pożywnych produktów podarowanych przez naturę W formie suszonej ma postać lekkich i aromatycznych ziarenek, natomiast dopiero w formie rozpuszczonej uwalnia swoją supermoc.
Ten pochodzący prosto od pszczół prawdziwy superfood można dodawać do napojów i smoothie, ewentualnie stosować jako posypkę do owsianki, jaglanki lub jogurtu z owocami. Pasuje również do sałatek i świeżych warzyw, deserów na zimno oraz posmarowanych serkiem naleśników. Można z niego zrobić koktajl z letniej wody, miodu i soku z cytrusa. Podawanie pyłku pszczelego dzieciom rekomenduje się po ukończeniu przez nich 3. roku życia.
Miód
Ten słodki produkt wytwarzany przez pszczoły stanowi jeden z najcenniejszych naturalnych produktów dostępnych w naszych kuchniach od pokoleń. Miód ma wiele walorów smakowych, a jego dobroczynny wpływ na nasz organizm został dokładnie przestudiowany.
Miód można podawać na łyżeczce lub w koktajlu z np. olejem z czarnuszki. Warto smarować nim kanapki czy dodawać go do przestudzonej herbaty. Jednym z dedykowanych dzieciom miodów jest Krzepki Miodziś z Pasiek Rodziny Sadowskich. Powstał on na bazie miodu wielokwiatowego, a jego dodatkami są: pierzga pszczela, pyłek pszczeli, malina liofiliozowana i mleczko pszczele. Mogą się nim delektować dzieci, które ukończyły 3. rok życia.