Czy mimo regularnej aktywności fizycznej oraz zdrowej diety, przybyło ci kilka zbędnych kilogramów? A może pojawił się u ciebie problem z tłustą cerą oraz z trądzikiem? Może to wskazywać na zespół policystycznych jajników. Jak jeszcze objawia się ta kobieca dolegliwość i na jakie aspekty naszego życia może wywierać wpływ?
Czym jest zespół policystycznych jajników?
PCOS to skrót od angielskiej nazwy Polycystic Ovary Syndrome – Zespół Policystycznych Jajników. PCOS to nic innego jak zaburzenia hormonalne, do których dochodzi w organizmach niektórych kobiet będących w wieku rozrodczym. Nieprawidłowości w poziomie hormonów negatywnie wpływają na pracę jajników, co odbija się na całym organizmie kobiety, również na jej sferze emocjonalnej. Wahania hormonalne prowadzą do powstawania pęcherzyków na jajnikach. W przebiegu naturalnego cyklu miesięcznego kobiety pęcherzyki powinny pękać i uwalniać komórkę jajową, która dzięki temu może zostać zapłodniona. Na skutek nieprawidłowego stężenia hormonów, pęcherzyki nie pękają, dochodzi do ich obumarcia i w ten sposób zamieniają się w torbiele.
Zespół policystycznych jajników może być zapisany w naszych genach. jeżeli w naszej rodzinie występowało już to zaburzenie, to jesteśmy obciążeni i istnieje ryzyko, iż ta przypadłość pojawi się również u nas. Wśród dodatkowych czynników ryzyka znajdziemy nadwagę oraz otyłość, prowadzenie niezdrowego trybu życia, rozpoczęcie okresu dojrzewania w bardzo młodym wieku, problemy endokrynologiczne. Do tej pory badania nie potrafią wskazać jednoznacznej przyczyny, która wpływa na pojawienie się tego zaburzenia.
PCOS objawy
Pojawienie się jakich objawów może świadczyć o rozwoju PCOS? U kobiet cierpiących z powodu zespołu policystycznych jajników można zaobserwować niżej opisane objawy:
- Występowanie nieregularnych krwawień miesięcznych lub ich całkowity zanik
- W wypadku pojawienia się krwawienia miesięcznego, są one bardzo intensywne
- Przedłużający się okres trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego, podczas których pojawiają się wzdęcia, wahania nastroju, ból w okolicy miednicy oraz dolnej części pleców
- Problemy z zajściem w ciążę, które związane są z brakiem owulacji lub rzadkim je występowaniem
- Pogorszenie się jakości skóry. Jest to ściśle związane ze wzrostem męskich hormonów płciowych. U kobiet z tego rodzaju nieprawidłowościami hormonalnymi może pojawić się trądzik, łojotok
- Hirsutyzm, czyli pojawienie się zarostu o charakterze typowo męskim na twarzy, owłosienie pleców, sutków, pachwin
- Łysienie nadrogeniczne
- Zespół metaboliczny, skłonność do tycia. Tkanka tłuszczowa odkłada się przede wszystkim w dolnej części naszego tułowia
- Pojawienie się na naszej skórze ciemnych, brązowych plamek
- Hiperandrogenizm
- Znaczna ilość torbieli na jajnikach widocznych w badaniu USG
- Problemy ze zdrowiem psychicznym, takiej jak depresja, zaburzenia lękowe
PCOS leczenie
W jaki sposób można leczyć zespół policysycznych jajników? PCOS leczenie skupia się przede wszystkim na walce z uciążliwymi objawami chorobowymi. Lekarz ginekolog po zdiagnozowaniu PCOS oraz wykonaniu szeregu badań hormonalnych, zaleci pacjentce przyjmowanie leków antyandrogenowych, a także dwuskładnikowej antykoncepcji. Taka terapia hormonalna, choć ma charakter długotrwały, przynosi pacjentkom wiele korzyści. Podczas kuracji hormonalnej dochodzi do zmniejszenia objętości jajników, pojawiają się regularne krwawienia miesięczne oraz cykle owulacyjne. Dzięki takim regulacjom kobieta znów ma możliwość zajścia w ciążę, gdy odstawi antykoncepcję. Leczenie PCOS ma charakter objawowy. Nie jest to zaburzenie, którego możemy się całkowicie pozbyć. Zanim lekarz wdroży określony plan leczenia, pacjentka musi zastanowić się i poinformować lekarza, czy zależy jej na zajściu w ciążę, czy nie planuje posiadania potomstwa. Z tą decyzją związany jest wybór metody leczenia.
Zespół policystycznych jajników, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, nadciśnienia tętniczego, a także cukrzycy i udaru mózgu. jeżeli na PCOS choruje osoba otyła, powinna dodatkowo znaleźć się pod opieką dietetyka. Leczenie zespołu policystycznych jajników, wiąże się również z przyłożeniem się do utraty wagi, zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze oraz zwiększenia poziomu dziennej aktywności fizycznej. Kobieta z PCOS układając dietę, powinna wybierać produkty, które mają niski indeks glikemiczny. Sięganie po tego typu produkty, uchroni przed nagłym wzrostem cukru we krwi. Prowadzenie zdrowego trybu życia wraz ze stosowaniem terapii hormonalnej może sprawić, iż kobieta nie będzie borykać się z uciążliwymi objawami choroby. Należy jednak mieć świadomość, iż rezygnacja z leczenia wiązać się będzie z powrotem objawów chorobowych.
PCOS a psychika
Czy zespół policystycznych jajników ma związek z naszą psychiką? Oczywiście! Nieleczona choroba może doprowadzić do pojawienia się i rozwoju depresji oraz zaburzeń lękowych. W jaki sposób PCOS wiąże się z naszą sferą emocjonalną? U kobiet zmagających się z zespołem policystycznych jajników diagnozuje się o wiele wyższy poziom stresu psychologicznego w porównaniu do pań, które nie mają tego typu problemów hormonalnych. Bezpośredni związek z naszą psychiką mają zaburzenia miesiączkowania, będące jednym z objawów PCOS. Nieregularne miesiączki lub ich brak wywołują stałą huśtawkę nastroju oraz jego znaczne obniżenie.
Pacjentki, które obserwują u siebie pojawiające się owłosienie męskiego typu stają się sfrustrowane, a także zmagają się z wieloma kompleksami, które wpływają na zmniejszenie poczucia własnej wartości. Tego rodzaju problemy mogą prowadzić do ograniczenia kontaktów towarzyskich, pojawienia się problemów w znalezieniu partnera życiowego, a w konsekwencji do rozwoju depresji. Depresję może wywołać również niepłodność będąca wynikiem choroby. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które mimo podjętego leczenia i stałej opieki lekarskiej, mają problem z zajściem w ciążę. Taki przedłużający się stan rzeczy prowadzi nie tylko do obniżenia nastroju, ale może również negatywnie wpływać na kontakty między partnerami. PCOS może wpływać również na rozwój o wiele poważniejszych zaburzeń natury psychicznej, niż obniżenie nastroju. Lekarze potwierdzają wyraźny związek pomiędzy zespołem policystycznych jajników, a chorobami takimi jak ChAD, schizofrenia, OCD oraz zaburzeniami osobowości oraz zaburzeniami odżywiania. Jak wygląda pomoc psychologiczna przy PCOS?
Pomoc psychologiczna przy PCOS
Zależność między występowaniem zaburzeń psychicznych, a zdiagnozowanym PCOS jest bardzo duża. W związku z tym lekarz stawiający diagnozę od razu powinien informować pacjentkę o możliwości skorzystania z pomocy psychologicznej. Pacjentka, która przez dłuższy czas boryka się z obniżonym nastrojem, powinna zgłosić się o pomoc do specjalisty. Decyzja o tym, by udać się do gabinetu psychologa, podjęta we właściwym czasie ustrzeże pacjentkę przed pojawieniem się i rozwinięciem depresji oraz zaburzeń lękowych. Kiedy jeszcze warto skorzystać z pomocy psychologicznej przy PCOS? Powodem może być już sam brak energii, czy uczucie niepokoju. Psychoterapeuta okaże się bardzo dużą pomocą zwłaszcza dla kobiet, które bezskutecznie starają się zajść w ciążę. PCOS jest powodem niepłodności, a dodatkowy stres, który towarzyszy paniom w trakcie choroby, nie pomaga.
Psychoedukacja oraz wsparcie i zrozumienie, na jakie kobieta może liczyć w gabinecie specjalisty, pomoże odzyskać pacjentce siły do walki z chorobą oraz równowagę emocjonalną.
Z pomocy psychologicznej mogą również skorzystać bliscy chorej osoby. Psycholog chętnie udzieli wskazówek, które można wykorzystać do tego, by wspierać kobietę chorującą na PCOS. Mogą rozwijać cechy takie, jak zrozumienie i empatię oraz nauczyć się technik, pomagających radzić sobie ze stresem. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.