Paracetamol czy ibuprofen? Porównanie leków na ból i gorączkę

cefarm24.pl 1 tydzień temu

Paracetamol i ibuprofen to znane leki OTC, które powszechnie stosuje się na ból i gorączkę u pacjentów dorosłych oraz młodzieży i dzieci w różnym wieku, w tym – w razie wskazań – także u dzieci najmłodszych. Choć wspomniane leki część zastosowań mają podobnych, różnią się adekwatnościami i mechanizmem swojego działania, a zatem również wpływem na organizm.

Paracetamol należy do leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dostępnych bez recepty m.in. w postaci tabletek, czopków i zawiesin. Równie popularnie stosowanym lekiem jest ibuprofen należący do grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), który wykazuje nie tylko działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ale i działanie przeciwzapalne. Leki z ibuprofenem także występują w różnych postaciach do wyboru, w tym np. w tabletkach, zawiesinie czy czopkach. Główna różnica między paracetamolem i ibuprofenem dotyczy mechanizmów ich działania i wpływu na organizm. Paracetamol pomoże nam przy gorączce i bólu, ale już w przypadku potrzeby dodatkowego działania przeciwzapalnego odpowiednią opcją będzie ibuprofen. Co jeszcze należy wiedzieć o obu tych lekach oraz ich działaniu? Porównanie paracetamolu i ibuprofenu znajduje się poniżej.

Spis treści

  1. Paracetamol i ibuprofen – co to za leki i jak działają?
  2. Paracetamol a ibuprofen – czym się różnią?
  3. Paracetamol czy ibuprofen? Który lek wybrać?
  4. Czy można łączyć paracetamol z ibuprofenem? Naprzemienne stosowanie paracetamolu i ibuprofenu
  5. Co jest bezpieczniejsze – paracetamol czy ibuprofen?

Paracetamol i ibuprofen – co to za leki i jak działają?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

W przypadku gorączki lub bólu o słabym bądź umiarkowanym nasileniu pacjenci najczęściej sięgają po leki dostępne bez recepty zawierające paracetamol lub ibuprofen. Choć obie wspomniane substancje czynne pomogą zarówno zredukować wysoką temperaturę, jak i ograniczyć przykre dolegliwości bólowe, ich adekwatności oraz mechanizmy działania znacznie się różnią, podobnie jak ich wpływ na organizm.

Paracetamol (acetaminofen) jest substancją wykazującą działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Substancja ta działa w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), przenikając barierę krew-mózg. Działanie tej substancji w układzie nerwowym polega na blokowaniu cyklooksygenazy COX, co skutkuje zahamowaniem syntezy prostaglandyn, jednak szczegółowy mechanizm tego działania nie jest znany. Paracetamol znajdziemy w wielu postaciach, w tym w tabletkach, zawiesinie, czopkach, kapsułkach, drażetkach czy granulacie, a choćby na receptę w roztworze do wstrzykiwań. Paracetamol wykazuje szybkie działanie, przez co już w krótkim czasie po przyjęciu doustnym można zauważyć różnicę w postaci złagodzenia dolegliwości bólowych czy ograniczenia gorączki. Maksymalne stężenie w organizmie substancja ta osiąga w ciągu godziny, po czym jest usuwana z niego wraz z moczem. Poniżej znajdziesz przykładowe preparaty z paracetamolem, które możesz zamówić w naszej aptece online.

+
  • Apap migrena x 20 tabl powlekanych 27,45 PLN Sprawdź
  • Apap 500 mg x 100 tabl powlekanych 45,22 PLN Sprawdź
  • Gripex control x 12 tabl 19,90 PLN Sprawdź
  • Apap dla dzieci FORTE 40 mg/ml zawiesina 85 ml 24,60 PLN Sprawdź
  • Pedicetamol 100mg/ml roztwór doustny 60 ml ze strzykawką 28,60 PLN Sprawdź
  • Paracetamol 500 mg x 20 tabl (blister – Filofarm) 3,64 PLN Sprawdź

Ibuprofen jest natomiast substancją należącą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), czyli posiada adekwatności przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Substancja jest pochodną kwasu propionowego, a mechanizm jej działania wiąże się z blokowaniem enzymów cyklooksygenazy COX-1 i COX-2, które są najważniejsze w produkcji prostaglandyn odpowiadających za stan zapalny. Ibuprofen również występuje na rynku w wielu różnych postaciach, w tym w lekach w postaci tabletek, kapsułek, czopków, zawiesiny, a choćby żelu do stosowania na skórę. Ibuprofen również charakteryzuje się szybkim działaniem, a jego maksymalne stężenie w organizmie osiągane jest po 1-2 godzinach od zastosowania, po czym substancja jest wydalana z organizmu wraz z moczem. Poniżej znajdziesz przykładowe preparaty z ibuprofenem, które możesz zamówić w naszej aptece online.

+
  • Ibuprom ZATOKI tabs x 24 tabl drażowane 26,32 PLN Sprawdź
  • Ibuprom max sprint 400 mg x 40 kaps 30,22 PLN Sprawdź
  • Ibuprom RR MAX 400 mg x 24 tabl powlekanych 20,35 PLN Sprawdź
  • Ibuprom dla dzieci Forte 200 mg/5 ml zawiesina o smaku truskawkowym 150 ml 44,75 PLN Sprawdź
  • Ibuprom ultramax x 10 tabl powlekanych 13,68 PLN Sprawdź
  • Nurofen Express Forte ibuprofen 400 mg na ból i gorączkę kapsułki x 30 szt 25,95 PLN Sprawdź

Paracetamol a ibuprofen – czym się różnią?

Podstawowa różnica między paracetamolem i ibuprofenem to budowa substancji i mechanizm ich działania w organizmie człowieka. Jak wcześniej wspomniano, paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, podczas gdy ibuprofen działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Podsumowując, paracetamol i ibuprofen działają zatem przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale ibuprofen dodatkowo wykazuje adekwatności przeciwzapalne, których nie posiada paracetamol. Leki te różnią się także innymi adekwatnościami. Paracetamol przykładowo nie wpływa na procesy krzepnięcia krwi, co ma duże znaczenie dla osób z zaburzeniami krzepliwości.

Jeśli mowa o adekwatnościach i działaniu paracetamolu oraz ibuprofenu, należy wiedzieć, iż wspomniane leki różnią się też działaniami niepożądanymi oraz przeciwwskazaniami. Ibuprofen ma więcej przeciwwskazań od paracetamolu, ponadto jest lekiem mającym więcej skutków ubocznych. Paracetamolu nie powinny stosować osoby nadwrażliwe na wspomnianą substancję, a także osoby z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek czy z chorobą alkoholową. Ibuprofen jest przeciwwskazany m.in. przy nadwrażliwości na wspomnianą substancję lub inne NLPZ, poza tym nie należy go przyjmować w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, ciężkiej niewydolności nerek, serca lub wątroby, skazy krwotocznej oraz w przypadku zaburzeń krzepnięcia.

Należy również wziąć pod uwagę możliwe interakcje paracetamolu i ibuprofenu z innymi medykamentami. Paracetamol nie powinien być przykładowo łączony z takimi lekami jak inhibitory monoaminooksydazy (MAO) stosowane m.in. w depresji i chorobie Parkinsona. Ibuprofenu nie należy łączyć natomiast z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, lekami przeciwzakrzepowymi czy kortykosteroidami.

Paracetamol czy ibuprofen? Który lek wybrać?

Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen są lekami, po które pacjenci najczęściej sięgają w przypadku dolegliwości bólowych różnego pochodzenia lub w przypadku gorączki. Częstym dylematem jest zatem, co wybrać – paracetamol czy ibuprofen – na ból lub gorączkę. Niestety nie da się w tym przypadku udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen stosowane przez osoby bez przeciwwskazań w ramach krótkotrwałej terapii w zalecanych dawkach są lekami z reguły dobrze tolerowanymi przez organizm, które gwałtownie przynoszą pożądane efekty, wykazując zbliżoną skuteczność w leczeniu gorączki i bólu. Za lek bezpieczniejszy jest uważany paracetamol. Niektóre badania wykazują natomiast kilka większą efektywność ibuprofenu w leczeniu gorączki. jeżeli zmagamy się z dolegliwościami o podłożu zapalnym (np. zapalenie zatok) i potrzebne jest działanie przeciwzapalne leku, również najlepiej sięgnąć po ibuprofen. W przypadku ospy lekiem pierwszego wyboru jest natomiast paracetamol, gdyż ibuprofen może zwiększyć ryzyko pojawienia się powikłań tej choroby.

Paracetamol można zastosować w razie wskazań już u najmłodszych dzieci od pierwszych dni ich życia. Ibuprofen natomiast można podawać dzieciom od 3. miesiąca życia. Paracetamol może być stosowany przez pacjentki oczekujące dziecka, jednak w możliwie najniższych skutecznych dawkach i możliwie przez najkrótszy czas. Ibuprofenu nie powinny przyjmować pacjentki w pierwszych dwóch trymestrach ciąży, chyba iż jest to bezwzględnie konieczne i będzie przebiegać pod nadzorem lekarza. W trzecim trymestrze ciąży natomiast ibuprofen jest przeciwwskazany. Zanim pacjentka w ciąży sięgnie po jakikolwiek lek (w tym paracetamol czy ibuprofen), powinna się skonsultować dla bezpieczeństwa z lekarzem.

Czy można łączyć paracetamol z ibuprofenem? Naprzemienne stosowanie paracetamolu i ibuprofenu

W uzasadnionych przypadkach jest dopuszczalne łączenie paracetamolu z ibuprofenem, co ma na celu zwiększenie skuteczności terapii przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka przedawkowania leku. Na rynku są dostępne leki zawierające w składzie zarówno paracetamol, jak i ibuprofen. Można również postawić na naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu, jeżeli są ku temu wskazania, chociaż nie wszyscy specjaliści to polecają, zwłaszcza w stosowaniu bez konsultacji z lekarzem. Naprzemienne stosowanie paracetamolu z ibuprofenem wdraża się np. w leczeniu gorączki. Procedura polega na tym, by co 4 godziny przyjmować naprzemiennie dawki paracetamolu i ibuprofenu – pacjent przyjmuje zatem dawkę paracetamolu, za 4 godziny dawkę ibuprofenu, po kolejnych 4 godzinach dawkę paracetamolu itd. W konsekwencji każdy z leków jest podawany co 8 godzin, dzięki czemu unikamy ryzyka ich przedawkowania.

Co jest bezpieczniejsze – paracetamol czy ibuprofen?

Paracetamol jest uważany za środek bezpieczniejszy od ibuprofenu, przez co powinien stanowić lek pierwszego wyboru w przypadku gorączki lub dolegliwości bólowych (oczywiście u pacjentów bez przeciwwskazań), zwłaszcza w przypadku dzieci. Dbanie o bezpieczeństwo przyjmowania leków takich jak paracetamol czy ibuprofen jest bardzo ważne. Żadnego z tych leków nie można stosować wbrew przeciwwskazaniom czy w dawkach przekraczających wskazane. Należy uważać też na opisane w ulotce interakcje z innymi lekami, a także unikać łączenia tych leków z alkoholem.

Bibliografia:

  • https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=643 (dostęp online 12.2024),
  • https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=382 (dostęp online 12.2024),
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Ibuprofen(dostęp online 12.2024),
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Paracetamol (dostęp online 12.2024),
  • https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5306275/ (dostęp online 12.2024),
  • https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/276/original/83-92.pdf?1473162825 (dostęp online 12.2024),
  • https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10636696/ (dostęp online 12.2024).
Idź do oryginalnego materiału