„Pani Magister, czemu tak drogo?” Rozwiązaniem może być PROGRAM LEK

mgr.farm 1 dzień temu

Specjalne programy, które uprawniają do otrzymywania miesięcznego dodatku do zakupów leków, obowiązują w wielu gminach w Polsce. W niektórych z nich taki program jest obecny od ponad 20 lat! Tego rodzaju pomoc realizują miejscowe ośrodki pomocy społecznej – i to właśnie tam należy szukać szczegółowych informacji na ten temat.

Realizacja takich programów odbywa się w ramach prawa samorządowego – na mocy uprawnienia organów jednostek samorządu terytorialnego.

PROGRAM LEK to zasiłek celowy

Nie ulega wątpliwości, iż w wielu przypadkach leki są niezbędną potrzebą bytową, którą należy zaspokoić. A właśnie w takim celu przyznaje się zasiłek celowy. Można go wykorzystać m.in. na pokrycie części lub całości kosztów zakupu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych i leczenia. Zasiłek celowy można też uzyskać, by pokryć koszty ogrzewania, odzieży, drobnych remontów czy pogrzebu.

Warunkiem koniecznym przyznania zasiłku celowego jest spełnienie odpowiedniego kryterium dochodowego i wystąpienie trudnej sytuacji życiowej oraz niemożność samodzielnego jej przezwyciężenia. Według ustawy o pomocy społecznej do takich sytuacji zaliczamy między innymi:

  • ubóstwo;
  • sieroctwo;
  • bezrobocie;
  • niepełnosprawność;
  • długą i ciężką chorobę;
  • potrzebę ochrony macierzyństwa lub wielodzietności;
  • bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych.

PROGRAM LEK na przykładzie gminy Rudna

Od 1 stycznia 2023 roku w gminie Rudna realizowany jest program osłonowy w zakresie pomocy na zakup leków dla mieszkańców gminy. Jego adresatami są osoby, które przewlekle chorują i ponoszą wydatki na zakup leków. Aktualne kryteria dochodowe, które uprawniają do otrzymania wsparcia, to 2525,00 złotych dla osoby samotnie gospodarującej i 2057,50 złotych na osobę w rodzinie.

Pomoc udzielana jest w formie zasiłku celowego do wysokości wartości leków wypisanych na recepcie, jednak nie wyższej niż:

  • 200 złotych dla osoby samotnie gospodarującej i rodziny, w której jest jedna osoba uprawniona;
  • 300 złotych dla rodziny, w której są dwie i więcej osób uprawnionych.

Do Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudnej należy dostarczy takie dokumenty jak:

  • wniosek o udzielenie pomocy;
  • dokumenty potwierdzające wysokość dochodu osoby uprawnionej, a w przypadku osoby w rodzinie potwierdzające wysokość dochodów wszystkich członków rodziny (ustalone na podstawie art. 8 ustawy o pomocy społecznej);
  • zaświadczenie lekarskie potwierdzające przewlekłą chorobę (zaświadczenie może być uwzględniane przy kolejnych wnioskach przez okres 6 miesięcy od daty jego wydania);
  • kopie recept wystawionych na osobę uprawnioną, obejmujących leki związane z chorobą lub wydruk informacji o recepcie wystawionej w postaci elektronicznej;
  • oryginał faktury wystawionej przez aptekę, obejmującą leki wydane na podstawie recepty, zawierającej: dane osoby na rzecz której nastąpiła realizacja recepty, nazwą wydanego leku, jego cena i ogólną kwotę do zapłaty;
  • w przypadku wydania leku zamiennego lub recepturowego dołączona do wniosku kopia recepty powinna być uzupełniona adnotacją potwierdzającą ten fakt.

Przed przyznaniem pomocy następuje przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Tam program obowiązuje od ponad 20 lat

Wieloletnim doswiadczeniem w zakresie wsparcia wydatków na leki ma gmina Rawa Mazowiecka. Realizatorem programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rawie Mazowieckiej oraz Apteka „Verbena” w Rawie Mazowieckiej. Z dofinansowania do zakupu leków można skorzystać jeden raz w miesiącu. Konieczne jest przy tym spełnienie łącznie następujących warunków:

  • dochód w rodzinie nie może przekroczyć 150% kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej;
  • zakup leku następuje w oparciu o receptę wystawioną przez lekarza zakładu opieki zdrowotnej.

Podstawowe kryterium dochodowe wynosi w tej chwili 1010 złotych dla osoby samotnej i 823 złote (netto) na osobę w rodzinie. jeżeli dochód ten nie jest przekroczony, osoba może otrzymać dofinansowanie do wysokości 100% ceny zakupu. o ile dochód nie przekracza 120% kryterium dochodowego – przysługuje 90% ceny zakupu, jednak nie więcej niż 200 złotych. Zaś w przypadku wartości 140% i 150% kryterium dochodowego, osoba potrzebująca może uzyskać odpowiednio 70% ceny leków (ale nie więcej niż 150 złotych) i 50% ceny leków (nie więcej niż 100 złotych).

Dofinansowanie obejmuje leki recepturowe niezbędne dla ratowania życia i zdrowia, konieczne w przypadku długotrwałej choroby czy leczenia przewlekłego. Do wniosku należy załączyć receptę potwierdzającą konieczność zakupu leków wraz ze specyfikacją cenową leków wydaną przez Aptekę „Verbena” z określeniem nazwy i liczby opakowań. Również konieczne jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego. W przypadku przyznania pomocy decyzją administracyjną osoba odbiera w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej ww. decyzję wraz ze zleceniem na wydanie leków.

Warto zainteresować pacjentów

Warunki pomocy lekowej mogą znacznie różnić się między gminami – jednak wszystkie posiadają pewne elementy stałe. Z tego rodzaju wsparcia mogą skorzystać osoby, które spełniają kryteria z ustawy o pomocy społecznej, a najczęściej kryterium dochodowe. Leki są kwalifikowane jako niezbędna potrzeba życiowa – wobec czego MOPS i gminy udzielają pomocy, aby ją zaspokoić. A pracownicy aptek mogą przyczynić się do wzrostu zainteresowania takimi programami.

Źródło: DF/INFOR

Idź do oryginalnego materiału