Owsianka - czy jest zdrowa?
Owsianka - to coś, co lubimy, i po co często sięgamy. Jej podstawą są płatki owsiane, bogate w błonnik, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, a także w witaminy i minerały. W płatkach owsianych znajdziemy m.in. witaminy z grupy B, witaminę E, potas, wapń, magnez, żelazo czy cynk. Najzdrowsze płatki owsiane to te najmniej przetworzone - zawartość witamin i soli mineralnych będzie mniejsza w płatkach błyskawicznych.
Jakie korzyści płyną ze spożywania płatków owsianych? Płatki owsiane: pozytywnie wpływają na metabolizm, zapewniają uczucie sytości na dłużej, obniżają poziom cholesterolu, regulują poziom cukru we krwi, wzmacniają odporność, poprawiają sprawność umysłową, redukują stres i przeciwdziałają zmęczeniu. Z badań wynika, iż regularne spożywanie płatków owsianych pomaga w walce z nadwagą i otyłością, chroni przed cukrzycą typu 2, a także zmniejsza ryzyko raka jelita grubego.Reklama
Nocna owsianka, czyli jaka?
Coraz większą popularnością od tradycyjnej, przygotowywanej rano owsianki, cieszy się nocna owsianka. Stanowi ona doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zdrowo się odżywiać, a jednocześnie nie mają rano za wiele czasu, by przygotować zdrowy posiłek.
Nocna owsianka nie wymaga gotowania. Dzień wcześniej płatki owsiane zalewa się wodą, mlekiem, napojem roślinnym lub jogurtem, całość dokładnie miesza, dodaje ulubione dodatki, a następnie wstawia na noc do lodówki. Płatki przez noc pęcznieją, dzięki czemu kolejnego dnia są miękkie i smaczne.
Możesz użyć zakręcanego słoika lub miseczki. Słoik sprawdzi się lepiej wtedy, gdy owsiankę planujesz zabrać ze sobą do pracy lub szkoły. Miseczka to z kolei lepsza opcja, jeżeli chcesz zjeść owsiankę jeszcze przed wyjściem z domu.
Nocna owsianka będzie smakować lepiej, jeżeli wyjmiesz ją z lodówki przynajmniej pół godziny przed jedzeniem. Wtedy zdąży się trochę ocieplić. To też moment na dorzucenie świeżych owoców.
Co dodać do owsianki? Zdrowe dodatki
Owsiankę warto urozmaicić świeżymi owocami, które zapewnią jeszcze większą dawkę witamin i minerałów. Możesz dodać np. borówki, maliny czy jabłka. Do owsianki pasują też wszelkiego rodzaju owoce suszone. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością, bo dostarczają znacznie więcej cukru niż świeże.
Wartościowym dodatkiem do owsianki będą orzechy - orzechy włoskie, orzechy nerkowca, laskowe, brazylijskie. Dodawaj śmiało też migdały. Poza tym nasiona chia, siemię lniane, pestki dyni i pestki słonecznika.
Niektórzy przepadają za owsianką z przyprawami. Podkręcają nie tylko smak. Spróbuj wersji z cynamonem, kardamonem, kurkumą lub imbirem.
Do owsianki można również dodać miodu (w niewielkiej ilości), twarogu czy masła orzechowego.
Jakich dodatków do owsianki unikać?
Może cię kusić, by słodzić owsiankę czymś innym niż miodem, ale lepiej tego nie robić. Zapomnij o cukrze czy syropie klonowym. Wystrzegaj się również czekolady i kremu czekoladowego oraz dżemów i frużeliny. Tego rodzaju składniki nie tylko pobijają kaloryczność, ale powodują też wzrost glukozy.
Unikaj w owsiance także słodzonych jogurtów oraz soli. Pamiętaj też, by nie dodawać za dużo suszonych owoców.
CZYTAJ TAKŻE: