Pakiet zarządzeń dotyczących m.in. refundowanego, kompleksowego leczenia endometriozy podpisany

termedia.pl 4 dni temu
Zdjęcie: 123RF


Zarządzenia dotyczące leczenia endometriozy, nowości w programie profilaktyki raka szyjki macicy, badania genetyczne i POZ zostały podpisane przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i opublikowane przez Centralę NFZ.



Od dzisiaj (1 lipca) NFZ będzie refundował kompleksowe leczenie endometriozy. To realizacja zapowiedzi minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Także od lipca kobiety skorzystają z dodatkowej ścieżki diagnostycznej w kierunku raka szyjki macicy. W programie profilaktycznym funduszu pojawił się test HPV HR. W przypadku dodatniego wyniku wykonana zostanie dodatkowo cytologia na podłożu płynnym.

Dużo zmian pojawi się także w podstawowej opiece zdrowotnej. Z jednej strony to podwyżki, które wynikają z rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, z drugiej dodatkowe finansowanie za zgłaszalność do programu profilaktycznego i środki ekstra na badanie w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej.

Kompleksowy program leczenia endometriozy będzie prowadzony w kilku wysokospecjalistycznych ośrodkach w Polsce. Chodzi o siedem placówek. Po uzyskaniu pozytywnej opinii konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz po weryfikacji przez oddziały wojewódzkie NFZ gwarantują one najwyższy poziom diagnozy i leczenia endometriozy. Aby skorzystać z terapii, panie potrzebują skierowania od lekarza ginekologa.

Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów i organizacji zrzeszających pacjentów badania genetyczne w nowotworach BRCA-zależnych będą rozliczane z NFZ w trybie ambulatoryjnym w ramach umowy szpitalnej. To dodatkowa możliwość dla pacjentów, którzy nie będą już musieli być hospitalizowani, aby pobrać krew do badań genetycznych. Pacjent – owszem – pojawi się w szpitalu na pobranie krwi do badań, ale tego samego dnia opuści placówkę.

Zarządzenie prezesa NFZ zakłada również, iż rozliczane z funduszem będą badania wykonane nowoczesną i zaawansowaną techniką sekwencjonowania DNA i RNA – NGS. Znowelizowany dokument przewiduje też finansowanie badań genetycznych, gdy taka diagnostyka jest potrzebna do terapii pacjenta, czyli kwalifikacji do odpowiedniego programu lekowego. Badania te będą finansowane zarówno wtedy, gdy pacjent się zakwalifikuje, jak i nie zakwalifikuje do programu lekowego. Ponadto zarządzenie rozszerza możliwość wykonania i rozliczenia badań genetycznych u pacjentów z nowotworem złośliwym dróg żółciowych i rakiem urotelialnym (cewki moczowej, miedniczki nerkowej i moczowodu).

Kolejne zarządzenie, wprowadzające w życie rekomendacje AOTMiT w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, oznacza wzrost wycen świadczeń w POZ. Najwyższy dotyczy pielęgniarki szkolnej, ponieważ medycyna szkolna została potraktowana priorytetowo w kontekście zwiększenia poziomu finansowania. Od 1 lipca br. w górę pójdą także stawki za objęcie opieką pacjenta w przypadku choroby przewlekłej. W POZ, które realizują opiekę koordynowaną, nadal utrzymany zostanie ryczałt za koordynatora. To dla placówki POZ minimum 7,6 tys. zł miesięcznie (od 1 lipca 2025 r.). Jednocześnie wspólnie ze środowiskiem POZ będziemy pracować nad docelowym modelem finansowania zadań koordynatora.

Ponadto od 1 lipca br. wejdą dodatkowe, kwartalne motywatory finansowe dla POZ za zachęcenie pacjentów do skorzystania programu profilaktycznego NFZ w kierunku raka jelita grubego.

Pod linkiem znajduje się: Zarządzenie nr 48/2025/DSOZ.

Idź do oryginalnego materiału