Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają obowiązek przekazywania Narodowemu Funduszowi Zdrowia danych o udzielonych świadczeniach uzupełnionych o parametry pacjentów – masę ciała i wzrost pacjenta – oraz czy używa wyrobów tytoniowych, pod rygorem nierozliczenia świadczenia.
Obowiązek przekazywania danych o masie ciała, wzroście oraz informacji o używaniu wyrobów tytoniowych przez pacjenta nakłada na lekarzy POZ rozporządzenie ministra zdrowia z 26 czerwca 2019 r. dotyczące zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych.
Takie dane powinny spłynąć co najmniej raz w roku kalendarzowym. Od stycznia tego roku ich brak jest traktowany jako „błąd” uniemożliwiający rozliczenie świadczeń przez lekarzy rodzinnych. Część lekarzy POZ nie pozyskała wymaganych informacji. W tej sprawie interweniowało Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) oraz federacja Porozumienie Zielonogórskie.
NFZ przychylił się do postulatów samorządów lekarskich i na razie brak tych dodatkowych informacji nie skutkuje odrzuceniem sprawozdania, a jedynie generuje ostrzeżenie przypominające o konieczności dokonania pomiarów. Jednocześnie fundusz zapowiedział, iż nie będzie odwrotu od tego obowiązku w przyszłości.