OZPSP o podwyżkach płac: Wybrany mechanizm nie zrekompensuje strat

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Wskazany przez ministra zdrowia mechanizm finansowania realizacji tegorocznych podwyżek najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia być może nie wystarczy na pokrycie skutków finansowych wzrostu płac od lipca 2023 r.

Zarząd Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych wydał stanowisko w sprawie finansowania podwyżek płac zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia.

Co proponuje minister?
Przypomnijmy – minister zdrowia wybrał jeden z wariantów finansowania realizacji tegorocznych podwyżek najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Zaakceptowany wariant złożony jest z trzech składowych: wzrostu ceny punktu, wzrostu liczby punktów do wykonania w ryczałcie, wzrostu wyceny części świadczeń z zakresu chirurgii, pediatrii, interny oraz ginekologii i położnictwa.

Jak to ocenia OZPSP?
Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych w swoim stanowisku zaznaczył, iż „wprawdzie wzrost liczby punktów do wykonania w ryczałcie istotnie podwyższa stronę przychodową, jednak trzeba pamiętać, iż w związku z realizacją większej liczby świadczeń zwiększą się również koszty ponoszone przez szpitale powiatowe”.

Zgłaszany przez OZPSP wielokrotnie problem niewłaściwej wyceny procedur ma w tej kwestii szczególne znaczenie.

– o ile będziemy wykonywać więcej świadczeń generujących stratę, zamiast poprawiać sytuację finansową szpitala, będziemy go jeszcze bardziej zadłużać – podkreślono.

Najdroższy wariant wcale nie taki drogi dla systemu
– Mimo tego, iż wybrany przez ministra zdrowia wariant finansowania realizacji tegorocznych podwyżek najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia jest nazywany „najdroższym”, nie jest on wystarczający na ich pokrycie – zaznaczył podpisany pod dokumentem prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski.

– Musimy pamiętać, iż 30 czerwca kończą się umowy na finansowanie podwyżek w ramach tzw. produktu 16 proc. Zmniejszy to wpływy szpitali i pogorszy ich stan finansowy. Ministerstwo, mówiąc o „najdroższym” wariancie, w rzeczywistości zabiera wcześniej przekazane środki na podwyżki – podsumował.

Udostępniamy stanowisko w całości.

Idź do oryginalnego materiału