15 marca 2023 r. nastąpiło oficjalne otwarcie stacji dializ w szpitalu w Żywcu. Dzięki dofinansowaniu władz samorządowych powiatu żywieckiego, w tym Gminy Koszarawa, zakupione zostały m.in. nowe stanowiska dializacyjne. Rozbudowana stacja dializ służyć będzie wszystkim potrzebującym mieszkańcom Podbeskidzia.
W listopadzie 2022 r. otwarto stację dializ, a w lutym 2023 r. rozbudowywano ją w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie ze strony pacjentów z Żywiecczyzny. Kompletnie wyposażoną stację uzdatniania wody wraz z infrastrukturą sfinansowało Starostwo Powiatowe w Żywcu. Dzięki temu szpital mógł zwiększyć liczbę stanowisk dializacyjnych – a te z kolei ufundowały gminy powiatu żywieckiego: Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łękawica, Łodygowice, Radziechowy Wieprz, Rajcza, Ślemień, Świnna, Ujsoły, Węgierska Górka oraz Miasto Żywiec. Obecnie stacja dysponuje 14 aparatami do dializy, czyli tzw. sztucznymi nerkami. Wydzielone zostały także dwa stanowiska izolacyjne.
– Przewlekła choroba nerek jest drugim, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstszym przewlekłym schorzeniem w naszym kraju. Dzięki otwarciu w naszym szpitalu w marcu 2022 r. Pododdziału Nefrologii zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów ze schorzeniami nerek, którzy przechodzą u nas kompleksową diagnostykę i w razie potrzeby są kierowani na leczenie nerkozastępcze – mówi Małgorzata Świątkiewicz, dyrektor Szpitala Żywiec.
Nowoczesna stacja dializ
Dzięki umiejscowieniu stacji dializ w szpitalu bezpieczeństwo pacjentów zostanie zwiększone, ponadto chorzy mają zwiększony dostęp do specjalistów, takich jak kardiolog, chirurg. Podejście interdyscyplinarne powoli skrócić czas oczekiwania na przeszczep nerki, jak również w przypadku jakichkolwiek komplikacji, umożliwi podjęcie szybkich działań. Stacja dializ jednocześnie może obsłużyć 40 chorych w ciągu doby i współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Stacja dializ w Żywcu jest wyposażona w nowoczesne aparaty do hemodializy, które zapewniają pacjentom skuteczną i bezpieczną dializę.
Stacja ściśle współpracuje z Oddziałem Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Nefrologii.
– Jednym z priorytetów zespołu stacji dializ jest wczesna identyfikacja kandydatów do przeszczepu nerki. Mamy wypracowany system zarządzania pacjentami kwalifikowanymi do przeszczepu, co pozwala na śledzenie postępów w procesie kwalifikacji oraz lepsze zarządzanie terminami badań i konsultacji – tłumaczy lek. Maciej Gólski, kierownik Stacji Dializ Szpitala Żywiec.
Czym są dializy?
Dializa, czyli leczenie nerkozastępcze, polega na usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii i wody z organizmu, których nie mogą usunąć nieprawidłowo funkcjonujące nerki. Dzięki dializie z organizmu usuwane są również różnego rodzaju związki toksyczne. Dializy przeprowadza się u pacjentów, u których nerki nie działają prawidłowo, a filtracja kłębuszkowa jest bardzo mała. Jednocześnie nie doszło jeszcze do rozwinięcia się u chorego objawów mocznicy i powikłań narządowych.
Źródło: zywiec.pl