Otarcia na udach - skąd się biorą? Jak im zapobiec? Co stosować na otarcia ud?

zdrowie.gazeta.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: źrodło zdjęcia: AdobeStock.com


Otarcia na udach występują u wielu osób, szczególnie latem. jeżeli dotyczą również ciebie, wiesz, iż nie sposób ich zignorować. Mocne otarcie skóry powoduje ból, pieczenie, swędzenie, przez co utrudnia swobodne poruszanie się. Z artykułu dowiesz się, jak gwałtownie zagoić otarcia i odparzenia na udach oraz zapobiec im w przyszłości.Czym charakteryzują się otarcia ud? Czym różnią się od odparzeń?Obcierające się uda powodują otarcie skóry i sprzyjają odparzeniom. Przyczyny i objawy tych zmian skórnych są różne. Obie bywają dość uciążliwe w leczeniu, ze względu na to, iż codzienne aktywności mogą pogłębiać ich stan.
REKLAMA




Otarcia ud powstają w wyniku tarcia, a ich symptomem są zaczerwienienie oraz obrzęk. Z kolei odparzenia między udami stanowią efekt długotrwałego narażenia skóry na pot i wilgoć oraz wysoką temperaturę. Ich leczenie zwykle trwa dłużej niż w przypadku otarć, szczególnie jeżeli dotykają one głębszych warstw tkanek. Może wystąpić wtedy wysięk płynu surowiczego, zaciemnienie skóry czy krosty na wewnętrznej stronie ud.Skąd się biorą otarcia na udach?Różne czynniki wywołują otarcia na udach, w zależności od wieku, sylwetki czy podejmowanej aktywności. U dzieci podrażnienia powstają np. w efekcie nauki chodzenia, intensywnej zabawy czy rolowania się ubranka.Z kolei u dorosłych najczęściej wynikają one z:obcierania ud o siebie, np. u osób z nadwagą i otyłością oraz nadmiernie rozbudowanymi mięśniami ud. Na tego rodzaju zmiany skórne często narzekają kobiety o masywnych udach noszące sukienki i spódnice, a także intensywnie trenujący sportowcy;ocierania ud o szorstki materiał na skutek noszenia zbyt ciasnej bielizny, legginsów, szortów czy ciasnych spodni jeansowych.Poza tym otarciom na udach sprzyja depilacja, ale też nadmierne owłosienie, a do tego długotrwałe siedzenie ze złączonymi nogami oraz jazda na rowerze i motocyklu.


Jeśli natomiast chodzi o odparzenia między udami, przyczynia się do nich najczęściej nadmierna potliwość, noszenie odzieży wykonanej z syntetycznych, nieoddychających materiałów oraz korzystanie z pieluchomajtek.




źrodło zdjęcia: AdobeStock.com


Czym objawiają się otarcia na udach?W przypadku drobnych otarć mamy do czynienia z delikatnym zaczerwienieniem, pieczeniem i swędzeniem oraz wrażliwością na dotyk. Otarcia na udach u mężczyzn mogą powodować podobny dyskomfort również w okolicach jąder. jeżeli nie zadbasz o podrażnienie na tym etapie — najprawdopodobniej pogłębi się, a objawy staną się dotkliwsze.Mocne otarcie skóry boli i może zamienić się w pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Im symptomy są poważniejsze, tym większe ryzyko zakażenia i długotrwałego leczenia. O tym, iż do rany dostały się drobnoustroje świadczy m.in.: intensywny ból w miejscu podrażnienia, wyciek z otarcia, opuchlizna, większa temperatura w okolicach otarcia, zaczerwienienie pojawiające się w rejonie rany. Takie objawy wymagają już konsultacji z lekarzem. Z tego powodu zarówno w przypadku otarć, jak i odparzeń na udach należy reagować jak najszybciej.


Co na obtarte uda? Spray na otarciaPierwszym krokiem od razu po pojawieniu się drobnego otarcia lub odparzenia powinno być zastosowanie środka odkażającego. Wiele osób sięga w tym celu po wodę utlenioną, mimo iż Polskie Towarzystwo Leczenia Ran1odradza jej stosowania. Substancja może uszkadzać komórki, które sprzyjają gojeniu się rany.Zdecydowanie skuteczniejszy okaże się spray na otarcia, drobne rany i delikatne odparzenia — przykładem jest octenisept® spray . Dzięki zawartości oktenidyny lek odkaża drobne, powierzchowne rany na udach już w ciągu 1 minuty2, a jego działanie utrzymuje się przez godzinę. Wystarczy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym lekiem octenisept.




Octenisept spray





Jak gwałtownie zagoić otarcia? Zastosuj dodatkowe środkiChcesz maksymalnie przyspieszyć gojenie się drobnego otarcia? Zadziałaj na delikatne podrażnienie holistycznie! Pomogą ci w tym środki, które nie tylko zabezpieczą przed zakażeniem, ale też wesprą regenerację i złagodzą dyskomfort. jeżeli nałożysz dodatkowo wyrób medyczny octenisept® żel, rana zagoi się 15% szybciej3 — pamiętaj tylko, aby ją wcześniej odkazić.




wyrób medyczny


Żel na otarcia ud chroni tak jak opatrunek, a do tego: likwiduje drobnoustroje, redukuje ból i świąd oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się blizny.Gdy rana zacznie pokrywać się nabłonkiem, możesz dodatkowo zastosować kojący krem na otarcia ud. Kosmetyk powinien mieć w składzie substancje nawilżające, regenerujące i przeciwzapalne, np. pantenol, bisabolol, wazelinę. Octenisept® na otarcia w postaci kremu, dzięki zawartości tych składników, skutecznie nawilża, regeneruje i pielęgnuje lekko podrażnioną skórę. A rzadko spotykana w kosmetykach oktenidyna tworzy dodatkową ochronę przed bakteriami. Sięgnij po więcej, jak przyspieszyć gojenie ran i skaleczeń!







Co na otarcia i odparzenia? - infografika


Co na otarcia ud? Odkryj metody naturalneNawet jeżeli zastosujesz żel na otarcia, możesz dodatkowo nałożyć opatrunek. Octenisept® żel na rany, dzięki zawartości hydroksyetylocelulozy, zapobiega przywieraniu materiału do skaleczenia.W roli opatrunku świetnie sprawdzają się okłady wykonane z lnu, bo schładzają uszkodzoną, odparzoną skórę. Wśród naturalnych sposobów na otarcia ud warto wymienić również okłady z liści i soku z aloesu oraz babki lancetowatej. Wspomagająco działa też regularne przemywanie ran naparem z rumianku i nagietka.


Co na otarcia? Poznaj inne sposoby na otarcia udCo na otarcia skóry poza tym warto stosować? Skorzystaj z dodatkowego zabezpieczenia, aby otarcie się nie pogłębiło, a skóra mogła goić się bez przeszkód. Na rynku są dostępne samonośne opaski przeciw otarciom ud (szukaj tych z silkonowym wykończeniem zapobiegającym rolowaniu się materiału).Osoby mające obtarte uda od chodzenia często decydują się też na noszenie kolarek, spodenek kompresyjnych czy krótkich legginsów. Zarówno opaski, jak i sportowe, przylegające spodenki są dyskretne, wygodne w noszeniu i łatwe w zakładaniu. Możesz je nosić pod spodniami, spódnicą czy sukienką.Co zrobić, żeby uda się nie obcierały? Zacznij je chronićOpaski i szorty dobrze zapobiegają otarciom. Niektóre kobiety, aby uchronić się przed ranami, obcinają pończochy na długość ud i noszą je zamiast krótkich spodenek. Wybieraj te opcje zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu leczenia. O ile są one oczywiście dla ciebie komfortowe, bo możliwości masz znacznie więcej. Na rynku znajdziesz na przykład plastry przeciw ocieraniu ud.A jeżeli zmagasz się z częstymi odparzeniami na udach, wypróbuj kosmetyki chroniące przed utrzymywaniem się potu na skórze. Służą do tego specjalne antyperspiranty, a także różnego rodzaju pudry i talki. Możesz też wykorzystać bazę pod makijaż czy suchy szampon. Z kolei nadmiernemu tarciu zapobiegnie wazelina albo oliwka dla dzieci.


Sposób na otarcia ud? Sięgnij do źródła problemuNajlepiej jednak sięgnąć do przyczyny problemu i w niej znaleźć sposób na obtarte uda. Być może odpowiednim rozwiązaniem dla ciebie stanie się wymiana ubrań na luźniejsze, wykonane z naturalnych, przyjaznych skórze materiałów. Może potrzebujesz zrzucić kilka kilogramów, aby zmniejszyć objętość ud. A może to inna technika depilacji zażegna problem?Z otarciami na udach jest tak jak z każdym schorzeniem — lepiej im zapobiegać niż leczyć. jeżeli jednak nie uda ci się uniknąć podrażnień, działaj gwałtownie i skutecznie. Wybieraj środki odkażające, regenerujące i łagodzące przykre dolegliwości. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zakażenia, przyniesiesz sobie ulgę, a rana szybciej się zagoi. https://ptlr.org/wytyczne-i-konsensusy-ptlr/ChPL maj 2023.Na podstawie badania klinicznego: Efficacy and cost-effectiveness of octenidine wound gel in the treatment of chronic venous leg ulcers in comparison to modern woundressings Hämmerle G, Strohal R.


















Reklama marki: Octenisept
Idź do oryginalnego materiału