Osocze bogatopłytkowe w terapii trudno gojących się ran

forumleczeniaran.pl 7 miesięcy temu

Osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelet-Rich Plasma) to preparat, który powstaje poprzez oddzielenie i skoncentrowanie płytek krwi z osocza. Terapia wykorzystywana jest szeroko w różnych dziedzinach medycyny, w tym także w leczeniu trudno gojących się ran. W jaki sposób osocze bogatopłytkowe wspiera gojenie ran i którym pacjentom jest zalecane?

Osocze bogatopłytkowe powstaje na skutek odwirowania własnej krwi pacjenta, oddzielenie i skoncentrowanie płytek krwi z osocza. Płytki krwi zawierają liczne czynniki wzrostu i inne bioaktywne substancje, które mogą przyspieszyć procesy gojenia i regeneracji tkanek.

Na jakie rany osocze bogatopłytkowe?

Terapię osoczem bogatopłytkowym można stosować na różne rodzaje ran, m.in. owrzodzenia żylne i tętnicze, odleżyny, stopę cukrzycową, rany pourazowe, oparzenia, zmiany skórne powstałe przez rozwój miażdżycy, rany pooperacyjne.

Kiedy rozpocząć terapię osoczem bogatopłytkowym?

Technikę zwykle wdraża się w przypadku trudno gojących się ran, gdy zawiodły wcześniejsze metody leczenia farmakologicznego i stosowania specjalistycznych opatrunków. Terapię można wdrożyć, o ile wykluczono infekcję rany.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu PRP?

Do zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego wykluczają następujące czynniki: krytyczna małopłytkowość, niestabilność hemodynamiczna, posocznica, lokalna infekcja w miejscu zabiegu, choroby autoimmunologiczne, ostra przewlekła infekcja, przewlekła patologia wątroby, choroby wirusowe, choroby nowotworowe (zwłaszcza krwi i kości). Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz spożywanie alkoholu znacznie ograniczają funkcję płytek krwi.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem wskazane jest zaprzestanie stosowania Aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, typu ibuprofen, diklofenak, naproxen, ketoprofen. Zaleca się nawadnianie organizmu na dzień przed i po zabiegu poprzez spożycie większej ilości płynów niż zwykle. Przez zabiegiem nie należy spożywać alkoholu.

Na czym polega zabieg?

Terapię osoczem bogatopłytkowym rozpoczyna się od pobrania krwi od pacjenta, a następnie przetworzeniu jej w celu oddzielenia płytek krwi od innych składników. Proces ten trwa zaledwie kilka minut. Gotowy preparat aplikowany jest bezpośrednio na ranę dzięki iniekcji lub nałożenia osocza w formie żelu. Procedurę można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym.

Cały zabieg trwa około 60 minut.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Po zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego niewskazane są gorące kąpiele oraz uprawianie nadmiernych aktywności fizycznych. Warto zadbać o higienę okolic miejsca podania preparatu.

Po zabiegu nie należy stosować leków przeciwzapalnych przez około 7-10 dni, a także nadużywać alkoholu (przez około 2 tygodnie).

Jakie są zalety osocza bogatopłytkowego w leczeniu ran?

Działanie osocza bogatopłytkowego opiera się na zawartych w nim czynnikach wzrostu, które stymulują procesy gojenia. Płytki krwi zawierają również inne substancje bioaktywne, które mogą wspomagać regenerację tkanek i zmniejszać stan zapalny w ranie.

Jaka jest skuteczność osocza bogatopłytkowego w leczeniu ran?

Terapia PRP ma wiele korzyści, a badania naukowe potwierdzają jej skuteczność w gojeniu ran. Osocze przyspiesza gojenie, umożliwia sprawną regenerację tkanek, a także może wykluczyć interwencję chirurgiczną. Ponadto osocze jest biokompatybilne, ponieważ pozyskiwane jest z organizmu własnego pacjenta, a co za tym idzie – bezpieczne. Pełen efekt działania osocza obserwuje się około 4-6 tygodni po zabiegu. Lekarz może zalecić powtórzenie zabiegu, o ile leczenie tego wymaga.

Należy jednak pamiętać, iż skuteczność zależy od indywidualnych cech rany – jej typu czy stopnia uszkodzenia tkanek. Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu terapii należy zgłosić się do lekarza, który oceni możliwość zastosowania procedury i oceni jej skuteczność w danym przypadku.

Źródła: thebeautydoctors.pl, zdrowieczestochowa.pl, nursing.com.pl, centrumflebologii.pl, medykdlaciebie.pl

Idź do oryginalnego materiału