Opracowano egzoszkielet dla chorych na Parkinsona

everethnews.pl 8 miesięcy temu

Na łamach czasopisma „Nature Medicine” opublikowano wyniki badań dotyczące egzoszkieletu dla pacjentów z chorobą Parkinsona. Naukowcy z Harvadru opracowali rozwiązanie, które będzie wspomagało ruch, a także pomoże zwalczyć tzw. „zamrażanie”, czyli niemoc w poruszaniu stopami. Eksperci podkreślają, iż wynalazek ten może stanowić przełom w medycynie.

Pomoc w zwalczaniu „zamrażania”

„Zamrażanie” jest jednym z najcięższych i najbardziej uporczywych z objawów choroby Parkinsona. „Zamrażanie” polega na niemocy poruszania stopami, bardzo często w połowie kroku. Pacjenci, którzy doświadczyli tego objawu, opisują je jako uczucie przyklejenia stóp do ziemi, co uniemożliwia dalsze poruszanie się. Bardzo często w takim przypadku dochodzi do niebezpiecznych upadków.

Naukowcy nieustanie zwalczają ten objaw za pomocą leczenia farmakologicznego, chirurgicznego, jak również dzięki terapii behawioralnych. Niestety żadna z zastosowanych metod nie jest w stanie całkowicie go wyleczyć. Naukowcy z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) skonstruowali miękki egzoszkielet, który noszony jest na biodrach i udach. Urządzenie w fazie ruchu lekko popycha kończyny do przodu.

Wcześniejsze sukcesy zespołu

Urządzenie zostało przetestowane przez 73-letniego mężczyznę, który choruje na Parkinsona i walczy z „zamrażaniem”. Co więcej, żadna z wcześniej zastosowanych metod leczenia nie przyniosła poprawy. Dzięki egzoszkieletowi uciążliwa dolegliwość została niemal całkowicie wyeliminowana.

– Odkryliśmy, iż niewielka mechaniczna asysta ze strony naszego miękkiego robota przyniosła natychmiastowe efekty i poprawiła chód uczestnika badania w różnych warunkach. Aby opracować urządzenie zapobiegające zmrażaniu pacjentów z chorobą Parkinsona konieczna była kooperacja między inżynierami, specjalistami od rehabilitacji, fizykoterapii, biomechaniki i projektowania ubrań – powiedział Conor Walsh, współautor publikacji, która ukazała się w piśmie „Nature Medicine”.

Warto również dodać, naukowcy opracowali egzoszkielet do rehabilitacji po udarze. Nowy egzoszkielet zawiera czujniki, komputery i małe siłowniki. Na podstawie sygnałów z czujników komputer oblicza fazy ruchu i niezbędne podpory, a następnie przekazuje odpowiednie dane do siłowników.

Szkielet, zdaniem badaczy, pomoże też w zrozumieniu zaburzenia. Tak naprawdę zamrażanie jest słabo poznane. Do końca nie wiemy, dlaczego nasze podejście tak dobrze działa. Praca ta jednak wskazuje potencjalne korzyści płynące z działań od podstaw, zamiast metod odgórnych. Zobaczyliśmy, iż niemal całkowite przywrócenie normalnej biomechaniki zmienia peryferyjną dynamikę chodu i może wpłynąć na jego ogólną kontrolę – mówi dr Terry Ellis, opowiada współautorka urządzenia.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Idź do oryginalnego materiału