Opracowanie wzoru graficznego koła na podstawie wierszyka – scenariusz zajęć prowadzonych Metodą Dobrego Startu

pedagogika-specjalna.edu.pl 1 rok temu

Scenariusz zajęć prowadzonych Metodą Dobrego Startu. Program „Od wierszyka do rysunku”.

Zajęcia z uczniem z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym

Szkoła Podstawowa, klasa

Temat: Opracowanie wzoru graficznego koła na podstawie wierszyka.

Cele:

  • ćwiczenia świadomości prawej i lewej strony schematu ciała,
  • rozpoznawanie i określanie podstawowych części ciała, ćwiczenia orientacji w przestrzeni,
  • poszerzanie kompetencji językowych,
  • ćwiczenie funkcji słuchowych, wzrokowych,
  • rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowo-wzrokowej.

Formy:

indywidualna

Pomoce:

kartoniki obrazujące ćwiczenia utrwalające orientację w schemacie ciała, ilustracja do wierszyka, wierszyk „Koło kręci się wokoło, koło wkoło się obraca. Tak wirować dookoła to dla koła właśnie praca”, karty pracy, piłeczka sensoryczna, 2 misie, kolorowe krążki, kartoniki z zabawami na śniegu, taca z grysikiem, szablon wzoru, materiały do polisensorycznego wykonania wzoru, obrazki i figury geometryczne do uzupełnienia brakujących elementów obrazka, materiały potrzebne do wykonania pracy technicznej – bałwanków.

Przebieg zajęć

Zajęcia wprowadzające:

– Ćwiczenia świadomości osoby:

Piosenka na powitanie „Witaj ……”

– Ćwiczenia świadomości schematu ciała:

Przywitanie się przez podanie prawej ręki, lewej ręki, prawej stopy, lewej stopy, kolan, łokci……

Nauczyciel masuje części ciała piłeczką sensoryczną, uczeń nazywa odpowiednie części ciała.

Uczeń losuje kartoniki z ćwiczeniami, wspólnie z nauczycielem wykonuje ćwiczenia.

– Ćwiczenia świadomości przestrzeni:

ćwiczenia orientacji w przestrzeni, nad pod, obok, na …….,

ćwiczenia z wykorzystaniem misiów i krążków.

– Nauka wierszyka, zapisanie go na tablicy, wyjaśnienie treści wierszyka.

Zajęcia adekwatne:

– Ćwiczenia ruchowe:

  • zabawa ruchowa, zabawa naśladowcza: lepienie kuli śniegowej, lepienie śnieżek i rzucanie nimi, robienie aniołka na śniegu,
  • bieganie dookoła z kierownicą w dłoni, na znak nauczyciela zmiana kierunku.

– Ćwiczenia ruchowo-słuchowe:

wystukiwanie rytmu na woreczkach, na kartonikach z watą.

– Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe:

  • pokaz wzoru,
  • uczenie się polisensoryczne – odtwarzanie wzoru ręką w powietrzu, odtwarzanie wzoru kredą po tablicy, próba odwzorowania koła na tacy z grysikiem,
  • reprodukowanie wzoru – wykonanie szablonu koła z kolorowych pomponów.

Zajęcia relaksacyjne:

masażyk, kreślenie kół na plecach.

Zadania dodatkowe:

Dopasowywanie brakujących kół do obrazków, wybieranie kół spośród figur geometrycznych.

Wykonanie obrazka z kół – bałwanków na śniegu. Przyklejanie kul śniegowych, doklejanie w odpowiednich miejscach poszczególnych elementów, wycinanie śnieżynek i przyklejanie ich na obrazku.

Bibliografia:

Metoda dobrego startu we wspomaganiu rozwoju, edukacji i terapii pedagogicznej, Marta Bogdanowicz

Metoda Dobrego Startu – Od wierszyka do cyferki, Marta Bogdanowicz, Małgorzata Barańska, Ewa Jakacka


Autor: Joanna Mleczko – Czytelniczka Portalu

Idź do oryginalnego materiału