Z 73 propozycji o wartości 8 milionów 400 tysięcy złotych złozonych do szóstej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego 65 zostało dopuszczonych do głosowania. Tylko 3 zostały odrzucone z powodów formalnych, a 5 z powodów merytorycznych. Ostatecznie 25 będzie realizowanych. Najwięcej głosów zdobył projekt z Pakosławic.
– To rekordowy rok – mówi Agnieszka Okupniak, dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej i Promocji Województwa Opolskiego. – Tylko w pierwszej edycji wynik był zbliżony. Potem był czas covidowy więc troszeczkę było trudniej mieszkańcom głosować. 73 zadania to jest też bardzo dużo.
W ciągu dwóch tygodni oddano 205 085 głosów – to dotychczasowy rekord. W głosowaniu uczestniczyło 104 247 mieszkańców – każdy mógł głosować na 2 projekty. przez cały czas dominuje tradycyjna forma głosowania, poprzez wrzucenie karty do urny. 192 055 osób oddało głos tradycyjnie, a 13 030 elektronicznie. Wśród wybranych w głosowaniu zadań do realizacji najwięcej jest projektów kulturalnych (10), sportowych (5), społecznych (5) i edukacyjnych (4).
Wybrano także jeden projekt zdrowotny. Jego autorką jest Martyna Janik ze Stowarzyszenia Pozytywka z Olesna
– Chcę zaproponować rodzicom dzieci wymagających wsparcia pomoc fizjoterapeuty i psychologa – tłumaczy. -Do tej pory szczęśliwie udało nam się zrealizować cztery edycje naszego pomysłu w ramach MBO. Tę chcielibyśmy poszerzyć o pomoc neurologopedy i dietetyka dziecięcego. Podobnie jak w poprzednich edycjach przewidujemy, iż z projektu może skorzystać około 100 dzieci – mówi Martyna Janik.
Zadowolenia z takiego przebiegu akcji nie kryje marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.
– Składasz projekt, który tobie odpowiada jako pomysłodawcy. No i oczywiście później jest realizacja – wyjaśnia powodzenie MBO marszałek. – Przede wszystkim dzisiaj trzeba powiedzieć, iż najwięcej to było głosujących, czyli szósta edycja, to jest ponad 250 000 oddanych głosów. Oczywiście można głosować na dwa projekty, więc tak naprawdę ta grupa unikatowa to jest 50% oddających głosów, ale to jest naprawdę wielki sukces, Czyli poparcie dla Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego absolutnie nie mija, o ile chodzi o zainteresowanie. I to jest naprawdę chyba największy sukces. Z tego oczywiście się rodzą później kolejne aktywności społecznej. Czy to później jest projekt „opolskie dla młodzieży”, czy Europejski Budżet Obywatelski, zarówno ten dla dorosłych, jak i dla młodzieży. Aczkolwiek teraz mamy już wszystko wynegocjowane od 15 roku życia, więc to pokazuje, iż o ile my się uczymy wspólnego zarządzania pieniędzmi poprzez projekty obywatelskie, to nam się to bardzo dobrze sprawdza i myślę, iż to będziemy na pewno kontynuować. I są rekordziści. Ponad 11 tysięcy głosów. To sobie wyobraźcie jak to trwa 15 dni to ile trzeba dziennie zdobyć tych głosów poparcia? Przy czym 80% oddawane głosy w wersji papierowej. To są fantastyczni mieszkańcy Opolszczyzny i dlatego warto takie rzeczy z nimi robić.
Szczegółowe wyniki głosowania przedstawiła Anna Kurdej-Michniewicz z zespołu do spraw marszałkowskiego budżetu.
Tegoroczny rekordzista pod względem głosów (z subregionu nyskiego) – zdobył ich aż 11 678. „Dziś orlik klubowy, jutro stadion narodowy” to kontynuacja pomysłu realizowanego od początku Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. – Kwotę 150 tysięcy złotych, jak co roku, przeznaczymy na dzieci i młodzież. Kupujemy dla nich sprzęt sportowy, zatrudniamy trenerów i co najważniejsze, organizujemy turnieje sportowe. Nasze doświadczenia pokazują, iż ta formuła bardzo się sprawdza – wyjaśnia Adam Raczyński, wójt Pakosławic i pomysłodawca projektu. W czym tkwi sukces i liczba zdobytych głosów? – Myślę, iż to fakt, iż potrafimy współpracować. Kwota jest przeznaczona na sześć klubów z powiatu nyskiego i brzeskiego. Nasz dialog to klucz do sukcesu – mówi.
– Po raz kolejny spora suma zasili także organizatorów imprez w gminie Dobrzeń Wielki – przyznaje Rafał Kampa. – Po raz kolejny 250 000 złotych wpływa można powiedzieć na teren gminy Dobrzeń Wielki, powiatu opolskiego i miasta Opola, gdzie zrealizujemy dwa zadania subregionalne Aktywna Integracja Łączy nas Odra oraz Powiatowe Aktywni przekraczają granice – edycja czwarta. To zadania, z których m.in. sfinansujemy zakup sprzętu dla strażaków, dla sportowców, dla organizacji pozarządowych, sprzęt dla sołectw, ale też zorganizujemy wiele wydarzeń dla naszych mieszkańców, dzięki którym mam nadzieję, będzie im się dobrze ten kolejny rok 2024 w gminie Dobrzeń Wielki spędzało.
O szczegółach muzycznego projektu młodzieżowego opowiada Szymon Klimański, jeden z pomysłodawców zadania. „Muzyczna Essa”. – Będziemy organizować koncerty, mini koncerty w wielu szkołach Opolszczyzny. Włożyliśmy w ten projekt dużo pracy. To projekt muzyczny, ale też edukacyjny – mówi.
Zalety formuły Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego podkreśla Andrzej Buła, marszałek województwa. – Cieszymy się z aktywności mieszkańców. Marszałkowski Budżet Obywatelski to wolność organizacyjna i decydowania o pomysłach. Dla naszych mieszkańców jest ważne to, iż mogą otrzymać pieniądze na pomysły, które sobie wymarzyli. Nie jest to w żaden sposób narzucone. Szósta edycja to ponad 205 tysięcy oddanych głosów. Ta liczba bardzo cieszy – mówi marszałek.
Dodajmy, iż w ramach wszystkich dotychczasowych edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego (łącznie z tą właśnie rozstrzygniętą) do realizacji wybrano w sumie 146 zadań. Ich łączny koszt to 17 milionów złotych, w tym 2 miliony 900 tysięcy złotych w ramach 6 edycji .
Fot. melonik