Opieka koordynowana sprawdza się w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 2

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Diabetycy wymagają kompleksowego leczenia, które jest dostępne w ramach opieki koordynowanej; większość pacjentów z cukrzycą typu 2 powinna być leczona w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej – ocenia Porozumienie Zielonogórskie.

Jak podkreśla Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, cukrzyca może prowadzić do groźnych, a choćby śmiertelnych powikłań. Szacuje się, iż w Polsce cierpi z powodu cukrzycy ponad 3 mln osób, ale kolejny milion choćby nie wie, iż choroba już niszczy organizm.

W ocenie porozumienia, odkąd w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej lekarze prowadzą diabetyków w ramach opieki koordynowanej, pacjenci zmienili podejście do leczenia – są bardziej zdyscyplinowani i zaangażowani w proces leczenia.

Cukrzyca to wielonarządowa choroba cywilizacyjna i jedno z najczęstszych schorzeń, z jakim zgłaszają się pacjenci do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Współczesna opieka specjalistyczna nad diabetykami wymaga podejścia kompleksowego, a takie umożliwia opieka koordynowana. Dlatego, jak tłumaczy Porozumienie Zielonogórskie, większość pacjentów z cukrzycą typu 2 powinna być leczona w ramach POZ.

– Opieka koordynowana w POZ ma bardzo wiele do zaoferowania. Diabetycy traktowani są w ramach opieki koordynowanej w sposób szczególny i oni to czują. Efekt jest taki, iż bardziej angażują się w sam proces leczenia. W ramach przychodni POZ w Radomiu regularnie spotykam się z chorymi na cukrzycę. Na początku co miesiąc. Rezerwuję więcej czasu w rozmowę, konsultację. Mam dobry kontakt z tymi pacjentami, bo z wieloma znam się od kilkunastu, a choćby kilkudziesięciu lat. W ramach POZ oferuję im także konsultacje dietetyka – ocenia wiceprezes federacji Porozumienie Zielonogórskie lek. Wojciech Pacholicki.

Jak podkreślają autorzy, opieka koordynowana umożliwiła podniesienie standardu opieki nad pacjentem cukrzycowym. Chory ma szybszy i łatwiejszy dostęp do lekarza POZ niż do specjalisty w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Sprawniejsza jest komunikacja, prowadzenie chorego, wizyty realizowane są częściej, jeżeli jest taka potrzeba. Z poziomu POZ pacjent ma dostęp do nowoczesnej diagnostyki, terapii i leków.

– My możemy być drogowskazem dla chorego na cukrzycę, ale w niczym pacjenta nie wyręczymy. Sam musi zrozumieć, co w tej chorobie jest ważne. I opieka koordynowana mu to uświadamia. POZ to jest to miejsce, gdzie możemy skutecznie leczyć chorych, dobrać im leki i nowoczesne terapie, i – co najważniejsze – edukować ich – mówi specjalistka medycyny rodzinnej Agata Sławin.

Cukrzyca jest nieuleczalną chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi na skutek upośledzonego działania lub wydzielania insuliny. Nieleczona lub niezdiagnozowana cukrzyca daje powikłania i niszczy wzrok, nerki, mózg, naczynia krwionośne, powoduje uszkodzenia stóp. W Polsce 90 proc. zachorowań dotyczy cukrzycy typu 2, natomiast 10 proc. cukrzycy typu 1. Na cukrzycę typu 2 chorują coraz młodsze osoby.

W październiku ubiegłego roku w życie weszło rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Przepisy wprowadziły opiekę koordynowaną w podstawowej opiece zdrowotnej i znacząco rozszerzyły pakiet badań, na jakie będzie mógł kierować pacjenta lekarz rodzinny, m.in. o badania z zakresu właśnie diabetologii. Opieka koordynowana dotyczy zarówno pacjentów z cukrzycą typu 1, jak i cukrzycą typu 2.
Idź do oryginalnego materiału