Opieka długoterminowa to jeden z priorytetów Ministerstwa Zdrowia – powiedziała Izabela Leszczyna w Radomiu. Minister zdrowia zapowiedziała też podniesienie wycen tego rodzaju świadczeń przez NFZ.
Leszczyna rozmawiała z prezydentem Radomia na temat jego planów utworzenia w tym mieście Centrum Opieki Długoterminowej, co pozwoliłoby na zwiększenie o 100 proc. liczby łóżek (obecnie 32 miejsca) i zlokalizowanie tam dodatkowego oddziału wewnętrznego. Władze Radomia szacują koszt tej inwestycji na około 60 mln zł.
„Jestem przekonana, iż przy tym projekcie w Radomiu będziemy współpracować. Środki na opiekę długoterminową mamy przewidziane w Krajowym Planie Odbudowy, a także w Funduszu Medycznym” – zaznaczyła minister Leszczyna. Dodała, iż opieka długoterminowa to jeden z priorytetów resortu zdrowia – „Demografia jest nieubłagana. Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. Robimy bardzo dużo, m.in. wprowadzamy od 1 czerwca program in vitro, żeby rodziło się nas więcej. Staramy się zapewnić jak najlepszą opiekę okołoporodową”.
Szefowa resortu zdrowia zapowiedziała też podniesienie wycen świadczeń w tym obszarze ochrony zdrowia przez Narodowy Fundusz Zdrowia – „Właśnie jesteśmy z NFZ po decyzji o podniesieniu wycen na świadczenia w opiece długoterminowej, paliatywnej i hospicyjnej. Zwiększymy również wyceny na oddziały wewnętrzne”. Odnosząc się do planów utworzenia w Radomiu jeszcze jednego oddziału wewnętrznego, minister wskazała, iż cieszy ją ta decyzja, bo oddziały wewnętrzne coraz częściej w pewnym stopniu stają się także oddziałami geriatrycznymi, ze względu na dużą liczbę leczonych tam seniorów.
„Zachęcam więc do śledzenia strony MZ. Niebawem pojawią się ogłoszenia o konkursach i samorządy, które mają gotowy projekt i są w stanie dość gwałtownie zrealizować inwestycję, tak jak tutaj w Radomiu, absolutnie mają na to szansę” – powiedziała Izabela Leszczyna. Minister zdrowia rozmawiała też z rektorem Uniwersytetu Radomskiego na temat kształcenia lekarzy na wydziale lekarskim tej uczelni. „Dla mnie jako ministra zdrowia najważniejsze jest to, żeby wszystkie kierunki medyczne, także te nowo powstałe, miały jak największą jakość” – zaznaczyła.(PAP)