Spośród 133 dorosłych z ciężką otyłością, którzy przeszli operację bariatryczną, po 24 miesiącach od zabiegu około dwóch na pięciu wykazało poprawę ogólnych funkcji poznawczych mniej więcej o 20 proc.
– Warto zauważyć, iż kora skroniowa wykazywała nie tylko większą grubość, ale także wyższą wydajność naczyń krwionośnych po operacji – poinformowała dr Amanda Kiliaan, współautorka badania. – Wyniki te podkreślają korzystne reakcje naczyniowe występujące w połączeniu z chirurgią bariatryczną.
Otyłość wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju demencji. Utrata masy ciała wywołana operacją bariatryczną wiązała się z poprawą funkcji i struktury mózgu w niektórych małych badaniach kohortowych z krótkimi okresami obserwacji. Jednak długoterminowe wyniki neurologiczne związane z operacją bariatryczną są niejasne.
Aby to zbadać, Kiliaan i współpracownicy przebadali 133 osoby dorosłe z ciężką otyłością (średni wiek, 46 lat; 84 proc. kobiet), które przeszły operację pomostowania żołądka metodą Roux-en-Y. Naukowcy zebrali odpowiednie dane z testów laboratoryjnych, testów poznawczych i skanów mózgu MRI przed operacją oraz po 6 i 24 miesiącach od operacji.
Ogólnie rzecz biorąc, średnia masa ciała, wskaźnik masy ciała, obwód talii i ciśnienie krwi były istotnie niższe po 6 i 24 miesiącach od operacji. Po 24 miesiącach znacznie mniej pacjentów przyjmowało leki przeciwnadciśnieniowe (17 proc. w porównaniu z 36 proc. przed operacją).
Poprawa markerów stanu zapalnego, objawów depresyjnych i aktywności fizycznej była również widoczna po operacji.
Wyniki sugerują, iż poprawa funkcji poznawczych zaczyna się niedługo po operacji bariatrycznej i jest długotrwała. Zdaniem autorów, w grę mogą wchodzić różne czynniki, w tym remisja chorób współistniejących, wyższa aktywność fizyczna, mniejsze objawy depresji i niższe czynniki zapalne.