Oparzenia, czyli na ratunek naszej skórze

etwojfarmaceuta.pl 3 miesięcy temu

Oparzenia to problem, który dotyczy naszej skóry całym rokiem. Te słoneczne mijają zwykle wraz z sezonem letnim, jednak każdemu przytrafiają się groźne sytuacje narażające nas na oparzenie, choćby w domu, podczas prac domowych.

Rodzaje oparzeń skórnych

Oparzenie jest to uszkodzenie skóry lub głębiej położonych tkanek wskutek działania wysokiej temperatury, a także substancji chemicznych, promieniowania lub prądu. Niestety nie z każdym rodzajem oparzenia jesteśmy w stanie poradzić sobie na własną rękę. Wszystkie rozległe oparzenia termiczne oraz chemiczne lub elektryczne wymagają niezwłocznej konsultacji lekarskiej, gdyż mogło dojść do martwiczego uszkodzenia tkanek, zakończeń nerwowych, co grozić może wstrząsem, a w przypadku oparzeń chemicznych ważne jest umiejętne zastosowanie substancji neutralizującej.

Kobiety w ciąży, osoby cierpiące na cukrzycę czy choroby układu krążenia zawsze powinny zasięgnąć porady lekarza. o ile jednak jest to niezbyt rozległe oparzenie termiczne, powstałe np. wskutek wylania wrzącej substancji, zetknięcia z piekarnikiem lub innej podobnej sytuacji, możemy postąpić na kilka sposobów.

Oparzeniowe SOS

Co należy niezwłocznie zrobić? Przede wszystkim trzeba natychmiast zabezpieczyć czynnik, który spowodował oparzenie. Uszkodzony obszar skóry przemyć obficie strumieniem zimnej wody. Doraźnie możemy skorzystać ze starych domowych sposobów takich jak zanurzenie oparzonego palca w zimnym jogurcie lub przyłożenie startej marchewki zmieszanej z cukrem.

Jeżeli posiadamy w domowej apteczce spray na oparzenia słoneczne, warto go użyć, gdyż w tym przypadku bardzo ważne jest, aby reagować możliwie szybko. Pamiętajmy, iż zakładane opatrunki, np. z gazików jałowych, nie powinny stykać się z raną, gdyż w momencie ich zaschnięcia przykleją się do skóry, a ich oderwanie będzie stanowiło nie lada problem.

Warto natomiast zastosować plaster hydrokoloidowy, który może być położony bezpośrednio na ranę. Łagodzi on ból i pieczenie oraz zapewnia środowisko do gojenia się uszkodzonej skóry. Odpowiednio szybka reakcja zminimalizuje skutki oparzenia i może uchronić przed sączeniem się rany lub powstaniem pęcherzy. Następnym krokiem może być zakupienie kremu, który przyspieszy gojenie oraz spowoduje, iż nowo powstająca skóra nie będzie zgrubiała, a swoją strukturą upodobni się do skóry na sąsiadującym obszarze ciała.

Świetnie sprawdzi się tu hydrokoloidowy żel, który w krótkim czasie wyeliminuje wysięk z rany lub rumień, bolesność i nadwrażliwość na uszkodzonym miejscu na ciele, pozwalając nam choć na moment odetchnąć i zapomnieć o nieszczęśliwym wypadku.

Leczenie blizny

Na koniec następuje długi proces ujednolicania koloru blizny. Na szczęście w tej kwestii mamy wiele obecnych na rynku kremów, żeli a także plastrów do wyboru. Te ostatnie nakładamy na bliznę na dłuższy czas, dzięki czemu nie musimy pamiętać o systematycznym smarowaniu, co w przypadku gojenia się blizny jest niezwykle ważne.

Warto tu wspomnieć, iż bliznę należy szczególnie chronić przed promieniowaniem UV, nakładając na nią odpowiednie filtry. Systematyczna pielęgnacja pozwoli nam na szybki powrót do zdrowia.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Idź do oryginalnego materiału