Onkofundacja Alivia na Komisjach Zdrowia w sprawie problemów finansowych NFZ i kolejek do świadczeń

alivia.org.pl 20 godzin temu

7 listopada 2024 r. uczestniczyliśmy w posiedzeniu Komisji Zdrowia na temat ograniczeń w realizacji świadczeń opieki zdrowotnej wynikających z sytuacji finansowej w systemie ochrony zdrowia, oraz w Podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia w sprawie rozpatrzenia informacji na temat planowanych zmian w podstawowej opiece zdrowotnej; w sprawie planów dotyczących objęcia przez Narodowy Fundusz Zdrowia opieką koordynowaną w podstawowej opiece zdrowotnej wszystkich pacjentów, oraz w sprawie rozpatrzenia informacji na temat czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń w systemie ochrony zdrowia.

Podczas pierwszego posiedzenia omawiano temat ograniczeń finansowych, które coraz bardziej wpływają na realizację świadczeń zdrowotnych, co bezpośrednio odbija się na dostępności leczenia dla pacjentów, w tym pacjentów onkologicznych.

Pacjenci w kolejce po zdrowie: Czy brak pieniędzy odbierze nam dostęp do leczenia?

Podczas posiedzenia Komisji podkreślano, iż ograniczenia finansowe Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) zmuszają szpitale do zawieszania działalności niektórych oddziałów oraz do wstrzymywania realizacji programów lekowych. Przedstawiono przykłady szpitali, które, z powodu zaległości płatniczych, przestały przyjmować nowych pacjentów do programów lekowych, co jest dużym zagrożeniem dla osób potrzebujących stałego dostępu do leczenia.

Choć sytuacja wymaga natychmiastowych działań, dyskusja gwałtownie zamieniła się w wymianę oskarżeń, która odciągała uwagę od istoty problemu i ograniczyła czas, jaki mógł zostać poświęcony na głos organizacji pacjenckich. Wspólnie z przedstawicielami Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej zaapelowaliśmy o wdrożenie rozwiązań długo i krótkoterminowych, które zapewnią stabilne finansowanie ochrony zdrowia, w tym terminowe wypłaty za nadwykonania oraz dodatkowe środki na realizację programów lekowych.


Centralna e-rejestracja dopiero w 2029 roku. Czy pacjenci wytrzymają jeszcze pięć lat?

Na drugim posiedzeniu dyskutowano o rosnących kolejkach do specjalistów. W odpowiedzi na pytania o działania Ministerstwa Zdrowia zmierzające do skrócenia czasu oczekiwania w kolejkach, Dyrektor Departamentu Lecznictwa, Maciej Karaszewski, stwierdził, iż problem ten ma zostać rozwiązany przez centralną e-rejestrację. Przypominamy, iż wdrożenie centralnej e-rejestracji przewidziano na 2029 rok.1


Telefony milczą, Ministerstwo umywa ręce

Dyskusja objęła również kwestię nieodwoływanych wizyt, które dodatkowo wydłużają kolejki. Dorota Korycińska z Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, powołując się na dane z Alivia Onkoskaner zwróciła uwagę, iż odpowiedzialność nie leży po stronie pacjentów, a problemem jest ograniczona możliwość dodzwonienia się do placówek. w tej chwili średnia dodzwanialność do największych ośrodków onkologicznych wynosi zaledwie 40–60%. 2W odpowiedzi Dyrektor Departamentu Lecznictwa, Maciej Karaszewski stwierdził, iż : ”Minister Zdrowia nie wpłynie na to, iż panie w rejestracji będą odbierać telefony od pacjentów w lepszy sposób”.3

Choć Ministerstwo zapowiada rozwiązania technologiczne, jak centralna e-rejestracja, które mają ułatwić dostęp do specjalistów, wciąż pozostaje wiele kwestii wymagających natychmiastowej interwencji. Przykładowo średni czas oczekiwania na rezonans magnetyczny w trybie standardowym wynosi 81 dni4, natomiast w 2023 roku połowa pacjentów czekała na konsultację u endokrynologa co najmniej 190 dni5.

  1. https://pulsmedycyny.pl/system-ochrony-zdrowia/e-zdrowie/wiceminister-zdrowia-podal-harmonogram-wdrazania-centralnej-e-rejestracji/ ︎
  2. https://onkoskaner.pl/szukaj/statystyki ︎
  3. https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/transmisje_arch.xsp?page=2#B48B9EC1DC7490F4C1258BC60054F9EF ︎
  4. https://onkoskaner.pl/szukaj/statystyki?serviceId=217&provinceId=&cityId=&interval=6&dateTo=2024-10-31&days=304&normal=1&urgent=2&waitingTime=&nfz=&displayBy=2 ︎
  5. https://www.mzdrowie.pl/fakty/raport-roczny-nfz-potwierdza-ze-kolejki-do-poradni-specjalistycznych-coraz-dluzsze/ ︎

Onkofundacja Alivia na Komisjach Zdrowia w sprawie problemów finansowych NFZ i kolejek do świadczeń © Alivia Onkofundacja.

Idź do oryginalnego materiału