Okulistyka wymaga dalszych zmian. Nowe schorzenia do programów lekowych

termedia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Archiwum


Przez ostatnie lata polska okulistyka przeszła ogromną zmianę. Zamiast długich hospitalizacji pacjenci leczeni są w trybie jednodniowym, mają dostęp do wszystkich najnowszych terapii, zmniejszyły się kolejki do zabiegów m.in. zaćmy. Jak podkreśla prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, kierownik Kliniki Okulistyki WIM, teraz czas na kolejne kroki w przebudowie tej dziedziny medycyny.



Panie profesorze, mamy w Polsce pełną dostępność do najnowocześniejszych technologii lekowych, czego może zazdrościć nam wiele państw i tu kilka można już zmienić. Jednak jak sam pan wielokrotnie podkreślał, można wiele poprawić w samej organizacji leczenia. W jakim kierunku powinny zmierzać te zmiany? Jakie powinny być ich kolejne etapy?

− Takich etapów może być jeszcze wiele. Przede wszystkim, co wielokrotnie pada w dyskusji o naszym systemie ochrony zdrowia, musimy odwrócić piramidę świadczeń. W okulistyce to oznacza tyle, iż trzeba słownik hospitalizacji, kolokwialnie mówiąc, „ wyczyścić” i przesunąć wiele świadczeń, które są niekoniecznie do wykonania w szpitalnictwie, do opieki ambulatoryjnej. Tak, aby w szpitalnictwie została zaćma, witrektomia, jaskra i takie zabiegi, jak zespolenie nosowo łzowe, nowotwory – wszystkie najcięższe zabiegi.

Małe i średnie zabiegi okulistyczne powinny być wykonywane w AOS. Z jednej strony poprawi to do nich dostępność, będą szybciej przeprowadzane, a z drugiej strony uniemożliwi ośrodkom nadużywającym hospitalizacji generowanie niepotrzebnie dodatkowych kosztów. Aby tak się stało, trzeba jednak w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej te świadczenia odpowiednio wycenić.

Podobny manewr kiedyś wykonaliśmy w leczeniu zachowawczym, gdy leczonych zachowawczo pacjentów można było hospitalizować zupełnie bez sensu. Wtedy oddziały okulistyczne miały do 40 proc. takich chorych, a zmiana organizacyjna spowodowała, że dzisiaj jest ich na oddziałach zaledwie 2, 3 proc. I to stało się standardem.

Nowe podejście do leczenia zwyrodnienia plamki żółtejJedynym sposobem na leczenie wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD) jest przyjmowanie leków w postaci zatrzyków, co dla wielu pacjentów jest uciążliwe. Naukowcy opracowują jednak nowe leki, która mają zwiększyć komfort pacjentów.
Idź do oryginalnego materiału