Ogromne ryzyko sercowo-naczyniowe u chorych z cukrzycą typu 1

termedia.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Pojawiające się dane wskazują na pilną potrzebę zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego u wszystkich dorosłych z cukrzycą typu 1 (T1D), w tym młodych i zdiagnozowanych w wieku dorosłym. W jaki sposób należy to zrobić debatowali eksperci podczas spotkania Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą.



Na dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) w 2024 r. dwie sesje poświęcone były badaniom badającym ryzyko sercowo-naczyniowe, w szczególności u osób z cukrzycą typu 1. Istnieje coraz więcej dowodów na to, iż podobnie jak w przypadku cukrzycy typu 2 (T2D), wizyty kliniczne muszą koncentrować się na innych czynnikach ryzyka sercowo-naczyniowego i badaniu poziomu glukozy.

Zwiększone ryzyko śmiertelności i zdarzeń sercowych

Wyniki obejmowały dowody na ciężką chorobę wieńcową (CAD) u bezobjawowych dorosłych z cukrzycą typu 1, zwiększone ryzyko śmiertelności i zdarzeń sercowych u osób, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 1 w wieku dorosłym oraz większe ryzyko sercowo-naczyniowe u osób z nadwagą/otyłością oraz wśród osób z większą skumulowaną ekspozycją zarówno na hiperglikemię, jak i dyslipidemię.

Jedna z prelegentek, dr Rebecka Johanna Bergdal z Centrum Badawczego Folkhälsan i Uniwersytetu Helsińskiego, wystosowała „wezwanie do działania", mówiąc: Wzywamy pracowników służby zdrowia do dalszego wspierania i zachęcania osób z cukrzycą typu 1 do lepszego leczenia cukrzycy, w tym zarówno glukozy, jak i lipidów.

Moderator sesji prof. Krzysztof Strojek, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Chorób Kardiometabolicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, podkreślił, iż wszystkie dane wskazują na ten sam kierunek leczenia cukrzycy typu 1, aby patrzeć nie tylko na A1c i kontrolę poziomu glukozy we krwi, ale także lipidy, nadciśnienie, palenie tytoniu, Wszystkie te czynniki ryzyka rozpoznawane w typie 2... są również ważne w cukrzycy typu 1.

Migotanie przedsionków powiązane z demencją osób z cukrzycą typu 2Świeżo wykryte migotanie przedsionków (AF) wiąże się ze znacznie wyższym ryzykiem wystąpienia u pacjentów z cukrzycą typu 2 otępienia z jakiejkolwiek przyczyny.
Idź do oryginalnego materiału