Większość pacjentów odstawiających leki przeciwdepresyjne nie odczuwa z tego powodu poważniejszych objawów, co oznacza, iż ich odstawienie jest na ogół bezpieczne – wynika z najnowszej metaanalizy brytyjskich specjalistów.
Psychiatrzy Imperial College London oraz King’s College London przeanalizowali 50 badań na ten temat, w których uczestniczyło 17 828 pacjentów. Średnio byli oni w wieku 44 lat, aż 70 proc. z nich to kobiety.
Przegląd, o którym pisze „JAMA Psychiatry” obejmował badania z różnymi schematami odstawiania leków, ale w większości badań (44) pacjenci odstawiali leki nagle lub stopniowo zmniejszali dawkę w ciągu tygodnia. Ustalono, iż ci, którzy po pewnym etapie terapii odstawili antydepresanty z powodu poprawy samopoczucia, nie odczuwali poważniejszych objawów w porównaniu do pacjentów, którzy kontynuowali leczenia lub otrzymywali jedynie placebo (lek o obojętnym działaniu podawany w grupie kontrolnej).
Pacjenci odstawiający leki na ogół narzekali na jedną lub dwie dolegliwości, takie jak zawroty głowy, nudności oraz podenerwowanie. Ale takich objawów – twierdzą autorzy badania – nie można uznać za istotne. Zapewniają oni, iż jeżeli depresja znowu się pojawiła, to był to raczej nawrót choroby, a nie skutek odstawienia leków. – Nasze analizy mogą uspokoić pacjentów, gdyż bazują one na badaniach o wysokiej jakości – przekonuje na stronie internetowej Imperial College London główny autor opracowania dr Sameer Jauhar. Dodaje, iż wbrew wcześniejszym obawom dotyczącym odstawienia antydepresantów, najnowsze badania wykazały, iż większość osób nie odczuwa związanych z tym poważniejszych dolegliwości.
W badaniach tych uwzględniono różnego typu antydepresanty. Były to leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, takie jak wenlafaksyna oraz duloksetyna, a także sertralina, paroksetyna, agomelatyna oraz wortioksetyna. Wykazano w nich, iż objawy wywołane odstawieniem leków częściej były związane z wenlafaksyną. Po jej odstawieniu u 20 proc. pacjentów wystąpiły zawroty głowy, podczas gdy u tych, którzy otrzymywali placebo stwierdzono je u 1,8 proc. osób.
Z kolei po odstawieniu agomelatyny nie pojawiały się żadne dolegliwości. Jak zapewnia psychiatra z Imperial College London prof. Allan Young, antydepresanty są skuteczne i na ogół dobrze tolerowane w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Jego zdaniem najnowsze badania potwierdzają również bezpieczeństwo odstawienie tych leków, co powinno zostać uwzględnione w nowych zaleceniach.