Odpowiedz na 9 pytań profesora z Harvarda. Czy jesteś osobą bezpieczną emocjonalnie

dadhero.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: Osoby posiadające bezpieczeństwo emocjonalne ze spokojem reagują na trudne sytuacje. fot. klublub/123rf


Każdy częściej lub rzadziej doświadcza w codziennym życiu nieprzyjemnych sytuacji. Problemy w pracy, nieporozumienia w domu, stres czy życie w biegu niekorzystnie odbijają się na naszym samopoczuciu. Jedni radzą sobie ze stresem lepiej, innych od razu paraliżuje i odbiera chęć do działania. By sprawdzić, czy jesteś osobą bezpieczną emocjonalnie, udziel odpowiedzi na poniższe pytania.


Osoba bezpieczna emocjonalnie jest pewna siebie, spokojna i opanowana. Żyje zgodnie ze swoimi wartościami, przekonaniami, choćby wtedy, gdy inni mają odmienne zdanie. Dr Cortney Warren, psycholog z Harvarda twierdzi, iż ludzie bezpieczni emocjonalnie są bardziej wdzięczni za dobro, jakie ich w życiu spotkało, czują się wolni i są bardziej kreatywni. jeżeli odpowiesz "tak" na co najmniej jedno z poniższych pytań, to znaczy, iż jesteś osobą bardziej bezpieczną emocjonalnie w porównaniu do innych.

Czy potrafisz wysłuchać różnych punktów widzenia, z którymi się nie zgadzasz?


Osoby bezpieczne emocjonalnie potrafią na spokojnie wysłuchać innych punktów widzenia. Na odmienne zdanie nie reagują w sposób agresywny, nie złoszczą się, nie sprzeciwiają. Nie walczą, nie toczą bitwy, a doceniają punkt widzenia drugiej osoby – choćby podczas konfliktu i nieporozumienia.

Czy potrafisz wyznaczać zdrowe granice?


Bezpieczeństwo emocjonalne powiązane jest z dokładnym poznaniem siebie i swoich wartości. To umiejętność wyznaczania i respektowana granic. Osoby bezpieczne emocjonalnie potrafią określić, w jaki sposób chcą być traktowane, a kiedy ktoś odnosi się do nich nie tak, jak tego oczekują, reagują, nie dają się krzywdzić, nie pozwalają, by ktoś przekroczył wyznaczone granice.

Czy znasz swoje podstawowe wartości i przekonania?


Osoby bezpieczne emocjonalnie potrafią przedstawić swój punkt widzenia, choćby jeżeli inni się z nim nie zgadzają. Są autentyczni, znają swoje wartości i zawsze zgodnie z nimi postępują.

Czy potrafisz przyznać się do błędu?


Każdy czasami się myli, to naturalne. Jednak przyznanie się do błędu jest już o wiele trudniejszą umiejętnością. Osoby bezpieczne emocjonalnie nie mają z tym problemu, potrafią wziąć na siebie odpowiedzialność i przeprosić za swoje czyny.

Czy potrafisz z szacunkiem wyrażać negatywne emocje?


Bycie bezpiecznym emocjonalnie to komunikowanie swoich uczuć z szacunkiem, który opiera się na wewnętrznych doświadczeniach. Osoby te używają stwierdzeń "czuję", "myślę", a starają się unikać obwiniania innych.

Czy potrafisz przyjąć krytykę?


Konstruktywna informacja zwrotna, taka bez natychmiastowego ataku, złości i agresji jest oznaką bezpieczeństwa emocjonalnego. To pewność siebie, uwzględnianie punktu widzenia innej osoby i akceptowanie innego podejścia do danych rzeczy.

Czy nieustannie dążysz do zmian i rozwoju?


Osoby bezpieczne emocjonalnie nie lubią stać w miejscu. Chętnie zdobywają wiedzę, nabywają nowych umiejętności. Nie boją się zmian i tego co jest nieznane. Możliwość uczenia się i rozwoju sprawia im euforia i przynosi satysfakcję.

Czy potrafisz powstrzymać się od impulsywnego reagowania?


Osoby posiadające bezpieczeństwo emocjonalne ze spokojem reagują na trudne sytuacje. Nie są impulsywne. Jasno i konkretnie wyrażają swoje zdanie, choćby wtedy, gdy są złe i zdenerwowane.

Czy ufasz, iż wszystko będzie dobrze?


Osoby bezpieczne emocjonalnie wiedzą, iż życie momentami bywa trudne i nieprzewidywalne. Jednak mimo wszystko są przekonane, iż ze wszystkim sobie poradzą, iż stawią czoła każdemu wyzwaniu.


Źródło: cnbc.com


Idź do oryginalnego materiału