Od kiedy czuć ruchy dziecka? Na początku łatwo je pomylić z czymś innym

gazeta.pl 11 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl


Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się w okolicy 16. tygodnia, jednak nie wszystkie przyszłe mamy są w stanie je wyczuć. Dlaczego? Na to składa się kilka rzeczy. Nie bez znaczenia jest budowa ich cała i masa, ale przede wszystkim fakt, czy jest to pierwsza, a może kolejna. Co ciekawe, można je też łatwo pomylić z problemami żołądkowo-jelitowymi.
Te pierwsze ruchy dziecka przypominają raczej delikatne bąbelki, muskanie - te bardziej charakterystyczne pojawiają się znacznie później. Jak byłam w ciąży, nie mogłam doczekać się tych kroków milowych. Wystającego brzuszka, czy też właśnie pierwszych kopnięć. One przyszły dość wcześnie, chociaż ja wzięłam je za problemy jelitowe. "Najadłam się kiszonej kapusty, to teraz czuję bulgotanie" - pomyślałam. Jednak owe "bulgotanie" z dnia na dzień robiło się coraz mocniejsze. Wtedy zdałam sobie sprawę, iż to mój maluch daje o sobie znać.


REKLAMA


Zobacz wideo Tak Tomasz Włosok dowiedział się, iż będzie ojcem! "Zorientowałem się" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Pierwsze ruchy dziecka są ważne
Pierwsze ruchy dziecka to coś, czego wyczekują przyszłe mamy. Te jednak na początku ciąży są bardzo delikatne. Przypominają raczej bulgotanie i muskanie. Niektóre kobiety porównują je choćby do gazów, które pojawiają się po zjedzeniu czegoś ciężkostrawnego. Większość kobiet odczuwa je około 20 tygodnia ciąży, jednak niektóre są w stanie je wyczuć już trochę wcześniej, choćby w już 16 tygodniu. Na pewno zorientujesz się, iż to właśnie "to", chociaż mi trochę zajęło połączenie faktów, bo charakterystyczne muśnięcia w brzuchu uznałam za niestrawność po zjedzeniu kiszonej kapusty.
Na kopniaki i falowanie brzucha przyjdzie jeszcze czas. Pamiętam sama, jak wyczekiwałam tych pierwszych ruchów, a przy końcówce ciąży byłam już tym zmęczona. Moje dziecko było "spokojne", kiedy się ruszałam. Jak tylko usiadłam lub chciałam się położyć, od razu dostawałam siarczystego kopa. Najbardziej nie lubiłam tych prosto w pęcherz.


A co jeżeli te pierwsze ruchy dziecka się nie pojawiają?
To, co odczuwamy, jest naszą indywidualną sprawą. Jedne kobiety ze względu na swoją szczupłą budowę czują charakterystyczne bąbelki wcześniej, inne nieco później. jeżeli jednak jesteś w 21 tygodniu ciąży i ich nie czujesz, zgłoś się do lekarza prowadzącego. Zrobi on USG i sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Pamiętaj też, iż wiele zależy od tkanki tłuszczowej, która ogranicza odczuwanie ruchów.
Idź do oryginalnego materiału