Od genomiki po sztuczną inteligencję: ewolucja precyzyjnej opieki zdrowotnej

mgr.farm 3 miesięcy temu

Podejście do opieki zdrowotnej coraz bardziej dąży do zindywidualizowanego modelu opieki. Takiego, który uwzględnia unikalne cechy danego pacjenta – geny, środowisko i styl życia. Staje się to możliwe dzięki lepszemu zrozumieniu genetyki człowieka w połączeniu z postępem w biotechnologii, diagnostyki i technologii opartych na analizie danych. Dzięki temu zarówno diagnoza choroby, jak i jej leczenie, są na wyższym poziomie oraz dają lepsze rezultaty. Łatwiej jest też przewidzieć ryzyko działań niepożądanych oraz wprowadzić odpowiednią profilaktykę. Leczenie w ten sposób nazywane jest terapią celowaną.

Światowy Tydzień Opieki Zdrowotnej

Precyzyjna opieka zdrowotna i rola danych w opiece zdrowotnej były jednymi z kluczowych tematów dyskusji podczas tegorocznego inauguracyjnego Światowego Tygodnia Opieki Zdrowotnej w Abu Zabi – wydarzenia, podczas którego liderzy branży opieki zdrowotnej, specjaliści i przedsiębiorcy spotykają się, aby współpracować, dzielić się pomysłami i opracowywać strategie dotyczące przyszłości opieki zdrowotnej. Wszystko wskazuje na to, iż droga do zindywidualizowanej opieki zdrowotnej prowadzi przez masowe gromadzenie i udostępnianie danych.

Dane pochodzące ze świata rzeczywistego mają ogromny potencjał do kształtowania opieki zdrowotnej. Wkraczając w przyszłość opieki zdrowotnej, będziemy w coraz większym stopniu polegać na rzeczywistych danych i platformach, w tym platformach zdrowia populacji – wyjaśnił Alex Bedenkov, wiceprezes ds. globalnych dowodów w firmie BioPharmaceuticals Medical firmy AstraZeneca.

Postęp technologiczny w systemach opieki zdrowotnej

Poza przemysłem potęgę danych wykorzystują także krajowe systemy opieki zdrowotnej. Jednym z najbardziej zaawansowanych systemów jest platforma wymiany informacji zdrowotnych Malaffi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Malaffi, będąca scentralizowaną bazą danych zawierającą ujednoliconą dokumentację pacjentów, umożliwia efektywną wymianę informacji o pacjentach między podmiotami świadczącymi opiekę zdrowotną. Poprawia w ten sposób efekty świadczeń opieki zdrowotnej oraz wyniki pacjentów.

Posiadanie wysokiej jakości zbiorów danych, które pozwalają na wyciąganie wniosków wspierających medycynę spersonalizowaną i precyzyjną, ma fundamentalne znaczenie dla firmy z branży technologii medycznych. Punktem odniesienia jest genomika każdego człowieka – wyjaśnił Ashish Koshy, dyrektor operacyjny Med42.

  • Czytaj również: Nanotechnologia DNA mogłaby przyspieszyć rozwój farmaceutyczny

Obecnie narzędzia opieki zdrowotnej oparte na danych kształtowane są na podstawie danych genetycznych. Takim przykładem może być Emirati Genome Programme, największy na świecie projekt dotyczący genomu. Do generowania w nim wysokiej jakości kompleksowych danych genomicznych wykorzystuje się najnowocześniejsze technologie sekwencjonowania DNA oraz sztuczną inteligencję.

Program badania genomu Emiratów daje każdemu obywatelowi możliwość sekwencjonowania genów, co oznacza, iż ​​możemy lepiej zrozumieć zagrożenia dla zdrowia każdego pacjenta. Po wejściu do szpitala, lekarze mogą przepisać leki na podstawie genomiki – powiedział Ashish Koshy.

Terapia celowana bliżej niż myślimy

Dr Stephen Grobmyer, dyrektor Instytutu w Cleveland Clinic Abu Dhabi zwraca z kolei uwagę na to, iż terapia celowana nie zawsze jest nowoczesnym i skomplikowanym odkryciem. Czasem wystarczy zastosować się do znanych od lat zaleceń lekarskich, aby znacznie polepszyć wyniki swoich badań i rokowania.

Oprócz nadchodzącej technologii skupiamy się na podstawach, czyli ćwiczeniach, kontroli wagi i historii rodziny. Gdybyśmy mogli nakłonić ludzi do rzucenia palenia, ćwiczeń trzy razy w tygodniu i kontrolowania swojej diety, poczynilibyśmy duży postęp w ograniczaniu cukrzycy, otyłości i wielu chorób związanych z tymi nawykami – powiedział dr Stephen Grobmyer.

Co przyniesie przyszłość?

Obecnie jesteśmy świadkami najszybszego postępu technologicznego w dziejach historii. Jeszcze kilka lat temu pojęcie sztucznej inteligencji było odległe i niezrozumiałe. Dziś znajduje ono szerokie zastosowanie zarówno w życiu codziennym, jak i w medycynie. Oprócz wielu możliwości, jakie dostarczają nam nowe technologie, należy też pamiętać o przeszkodach. Pomimo potencjału w zakresie poprawy zdrowia populacji i ułatwienia prowadzenia badań, wiele osób przez cały czas ma obawy dotyczące udostępniania danych na temat zdrowia na szeroką skalę. Szczególnie jeżeli chodzi o ich wykorzystanie w narzędziach sztucznej inteligencji. Na ile bezpieczne i anonimowe są moje dane w dobie tak ogromnej wymiany informacji? Takie pytania, słusznie zresztą stawiane, sprawiają, iż każde nowe rozwiązanie technologiczne musi być obwarowane szeregiem regulacji prawnych. Postęp technologiczny jest na tyle szybki i zaawansowany, iż przyszłość z pewnością przyniesie wiele innowacyjnych rozwiązań.


Artykuł na podstawie:


©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału