Od 2 maja apteki mogą składać wnioski do NFZ na udział w pilotażu antykoncepcji awaryjnej

mgr.farm 2 tygodni temu

W miniony poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. W życie weszło ono dokładnie 1 maja. To jednak nie oznacza, iż z tym dniem w aptekach dostępna będzie nowa usługa umożliwiająca dostęp do antykoncepcji awaryjnej bez konieczności wizyty u lekarza. Najpierw bowiem zainteresowane programem apteki muszą podpisać z NFZ umowy, na udział w nim.

  • Czytaj również: Rozporządzenie w sprawie antykoncepcji awaryjnej opublikowane!

Z kolei 30 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował zarządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Zawiera ono między innymi wzór umowy, jaką podmiot prowadzący podpisze z NFZ. Żeby jednak do tego doszło, najpierw apteka musi złożyć wniosek do swojego oddziału Funduszu, o zawarcie umowy. Wnioski takie mają być dostępne 2 maja.



Dokładną ścieżkę podpisywania umów NFZ poda w dokumentacji naborów wniosków, które ruszą 2 maja.

Wymagania dotyczące udziału w pilotażu

Przypomnijmy, iż realizatorem programu pilotażowego jest podmiot prowadzący aptekę, który łącznie spełnia następujące wymagania:

  1. zawarł umowę, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 826, 1733, 1938 i 2105);
  2. zawarł z Funduszem umowę o realizację programu pilotażowego;
  3. nie toczy się dotyczące go postępowanie administracyjne w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki, w której będzie realizowany program pilotażowy;
  4. prowadzona przez niego apteka, w której ma być realizowany program pilotażowy, spełnia warunki określone lokalowe
  5. zatrudnia w aptece, farmaceutę, który posiada prawo wykonywania zawodu i tytuł zawodowy magistra farmacji.

Z kolei w aptece, w której realizowany będzie program pilotażowy:

  1. czynności, w ramach pilotażu, przeprowadza się w miejscu i w sposób zapewniający poszanowanie praw pacjenta oraz bezpieczeństwo przekazywanych przez niego informacji, w pomieszczeniu pokoju opieki farmaceutycznej, o ile dana apteka go posiada, albo w pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym, o ile w danej aptece pełni ono funkcję pokoju opieki farmaceutycznej;
  2. zapewnia się we wspomnianym pomieszczeniu, miejsce siedzące dla pacjenta;
  3. przechowuje się dokumentację związaną z prowadzonym programem pilotażowym zgodnie z przepisami dotyczącymi przechowywania recept w aptece

Co sprawdzi NFZ?

Z treści rozporządzenia wynika, iż Narodowy Fundusz Zdrowia będzie zawierać umowy o realizację programu pilotażowego według kolejności składanych wniosków. Będzie to następowało po odebraniu od tego podmiotu oświadczenia, iż nie toczy się dotyczące go postępowanie administracyjne w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki, w której będzie realizowany program pilotażowy.

Warto też podkreślić, w projekcie rozporządzenia – oddanym do konsultacji publicznych na początku kwietnia – zakres działań NFZ był nieco inaczej sformułowany. Wskazano w nim, iż Fundusz zawiera umowy z podmiotami według kolejności składanych wniosków, w taki sposób, aby dążyć do udziału w programie pilotażowym aptek z obszaru całego kraju, zarówno z terenów miejskich, jak i wiejskich.

  • Czytaj również: Ministerstwo Zdrowia ogłasza pilotażowy program antykoncepcji awaryjnej w aptekach

Jednocześnie NFZ miał też zasięgać opinii inspektora farmaceutycznego, adekwatnego ze względu na miejsce lokalizacji apteki, w zakresie spełniania warunki braku toczącego się postępowania o cofnięcie zezwolenia. Ostatecznie z tego zrezygnowano – prawdopodobnie dlatego, iż taka procedura wydłużyłaby czas zawierania umów z aptekami. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny miałby bowiem ustawowe 14 dni na wydanie opinii w takiej sprawie. Z problemem tym spotkali się realizatorzy pilotażu przeglądów lekowych, który realizowano w aptekach kilka lat temu.

Źródło: ŁW/NFZ

Idź do oryginalnego materiału