Od 1 stycznia 2024 r. nowe zasady refundacji pasków do glukometru

everethnews.pl 11 miesięcy temu

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe zasady refundacji pasków do mierzenia poziomu glukozy we krwi. Co więcej, resort określił, w jakich przypadkach można wystawić skierowanie na kolejne paski, jak również, kiedy należy zgłosić się po nowe zlecenie na sensory do pomiaru cukru we krwi.

Nowe przepisy od 1 stycznia 2024 r.

Minister Zdrowia poinformował, iż w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 października 2023 r. zmieniającego przepisy w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, zasady refundacji wyrobów medycznych d0 monitorowania poziomu glukozy we krwi ulegają zmianie.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa w okresie blokady pacjent może korzystać z refundacji na paski do oznaczania glukozy we krwi w ilości zgodnej z zaleceniami osoby uprawnionej do wystawienia recepty. W rozporządzeniu można znaleźć informację dotyczącą tego, iż „kolejne zlecenie może zostać wystawione, jeżeli pacjent korzystał z refundacji na paski do oznaczania glukozy we krwi średnio miesięcznie w liczbie nie większej niż 25/50/100/400 sztuk w okresie do 6 miesięcy poprzedzającym wystawienie kolejnego zlecenia, z wyłączeniem miesiąca, w którym nastąpiła realizacja pierwszego zlecenia, bez względu na liczbę zrefundowanych sensorów, w przypadku braku możliwości kontynuacji ze względu na liczbę zrefundowanych pasków nowe zlecenie może być wystawione po upływie miesiąca, 3 miesięcy, 6 miesięcy kalendarzowego(ych) następującego(ych) po miesiącu zakończenia realizacji poprzedniego zlecenia”.

Cukrzyca coraz większtm wyzwaniem XXI wieku

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się zwiększonym stężeniem glukozy we krwi, czyli hiperglikemią. Wynika to z zaburzeń wydzielania lub działania insuliny, która produkowana jest przez trzustkę. Przewlekła nieleczona cukrzyca może doprowadzić do uszkodzenia lub zaburzenia czynności i niewydolności narządów. Początkowo choroba może nie dawać objawów. Rozwija się stan przedcukrzycowy, który może doprowadzić do jawnej cukrzycy. Typowymi objawami cukrzycy są: oddawanie zwiększonej ilości moczu, skłonność do ropnych zakażeń skóry lub zakażeń układu moczowo-płciowego, wzmożone pragnienie, cechy odwodnienia, osłabienie i senność spowodowana odwodnieniem. W niektórych przypadkach może dojść do utarty masy ciała, zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej – kwasicy, śpiączki ketonowej.

Specjaliści zalecają, aby każda osoba powyżej 45. r.ż. wykonała badania przesiewowe w kierunku cukrzycy. Ponadto zaleca się wykonanie badań w przypadkach, takich jak:

  • rozpoznany wcześniej stan przedcukrzycowy,
  • nadwaga (BMI 25–29,9 kg/m2) lub otyłość (BMI ≥30 kg/m2) lub obwód w talii >80 cm u kobiet i >94 cm u mężczyzn,
  • cukrzyca występująca u rodziców lub rodzeństwa,
  • mała aktywność fizyczna lub nagłe zaprzestanie aktywności fizycznej,
  • przynależność do grupy środowiskowej lub etnicznej o zwiększonej zachorowalności na cukrzycę,
  • przebyta cukrzyca ciążowa,
  • urodzenie dziecka o masie ciała >4 kg,
  • nadciśnienie tętnicze (≥140/90 mm Hg),
  • zespół policystycznych jajników
  • choroba układu sercowo-naczyniowego.

Źródło: rynekzdrowia.pl, mp.pl, gov.pl

Idź do oryginalnego materiału