Obniżenie składki zdrowotnej – dyskusja w Sejmie

termedia.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Sejm


– Niską stałą ryczałtową składkę zdrowotną będzie płacić 75 proc. polskich przedsiębiorców. Jednocześnie zachowamy progresję dla najlepiej zarabiających – powiedział minister finansów Andrzej Domański, prezentując w Sejmie rządowe projekty ustaw obniżające składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.



W Sejmie trwa pierwsze czytanie trzech projektów dotyczących składki zdrowotnej: dwóch rządowych i jednego poselskiego autorstwa PiS.

Z harmonogramu obrad Sejmu skreślono poselski projekt Polski 2050 z czerwca, do którego w lipcu wpłynęła autopoprawka.

Pierwsze czytanie projektów dotyczących składki zdrowotnej

– Rząd Donalda Tuska krok po kroku naprawia szkody wprowadzone za czasów PiS w niesławnym Polskim Ładzie – powiedział minister finansów Andrzej Domański podczas wystąpienia w Sejmie.

– Zmiany te to rozsądny kompromis między oczekiwaniami przedsiębiorców, możliwościami budżetowymi oraz zachowaniem proporcjonalności oskładkowania różnych form działalności zarobkowej – wskazał.

Według ministra finansów na zmianach skorzysta 94 proc. polskich przedsiębiorców. – Niską stałą ryczałtową składkę zdrowotną będzie płacić 75 proc. polskich przedsiębiorców. Jednocześnie zachowamy progresję dla najlepiej zarabiających, bo nie jest prawdą, że na proponowanych zmianach najbardziej zyskują najbogatsi – powiedział.

Minister podkreślił, że proponowane zmiany nie wpłyną na poziom środków w dyspozycji NFZ, bo ubytek wpływów z tytułu składki zdrowotnej będzie rekompensowany z budżetu państwa.

– Praca musi się opłacać. Dlatego w obliczu braku rozwiązań rządowych dla przedsiębiorców ze strony rządu jesteśmy za przywróceniem poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej, który obowiązywał do końca 2021 r. – zaznaczył poseł Rafał Bochenek (PiS). Stwierdził, iż jest to rozwiązanie, które „nie tylko zatrzyma lawinę upadłości firm, ale będzie też narzędziem pobudzającym wzrost aktywności gospodarczej obywateli, wzmocni polskie firmy”.

Podczas debaty w Sejmie posłanka Krystyna Skowrońska (KO) złożyła wniosek o odrzucenie projektu PiS ws. składki zdrowotnej. Zapowiedziała poparcie jej klubu dla projektów rządowych. Podkreśliła przy tym, iż trzeba rozmawiać o tym, jak ma wyglądać finansowanie NFZ i docelowa składka zdrowotna.

Posłanka Lewicy Joanna Wicha powiedziała, iż jej klub popiera rządowy projekt likwidujący składkę zdrowotną od przychodów ze sprzedaży środków trwałych, a także autopoprawkę zakładającą obniżenie minimalnej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2025 r.

Zaznaczyła, iż Lewica nie może się natomiast zgodzić na poparcie drugiego z rządowych projektów dotyczących obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2026 r. Oceniła, iż propozycje rządu są niesprawiedliwe.

– Przedsiębiorca na ryczałcie, osiągający przychód 20 tys. zł miesięcznie, zapłaci składkę mniej więcej dwa razy niższą niż pracownik zarabiający średnią krajową. To nieuczciwe. Dlaczego bogaci mają płacić mniej niż biedniejsi? Lewica (...) po prostu nie może na to się zgodzić – powiedziała.

Podkreśliła, iż są to rozwiązania niebezpieczne dla systemu ochrony zdrowia i dla stosunku pracy. Według posłanki Lewicy rządowa propozycja nasili zjawisko przechodzenia pracowników, w tym zawodów nisko opłacanych, na samozatrudnienie.

Wicha zapowiedziała, iż Lewica zagłosuje przeciwko projektowi PiS dotyczącemu składki zdrowotnej.

Występujący w imieniu Konfederacji Przemysław Wipler stwierdził, iż system podatkowy w Polsce jest niesprawiedliwy i potrzebuje gruntownej przebudowy. – Postulujemy głębokie zmiany systemowe – to, co tutaj zostało przedłożone, to plasterek na bardzo chory organizm, jakim jest system danin publicznych – zauważył.

W ocenie posła rządowe projekty nie są realizacją obietnic wyborczych rządzących wycofania niekorzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań podatkowych z Polskiego Ładu. Zapowiedział, iż Konfederacja złoży własny projekt w tej sprawie, który będzie „realnie cofał skutki Polskiego Ładu”.

Składka zdrowotna – co zakładają projekty?

Projekty rządowe zakładają obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i jednocześnie zmniejszenie wpływów z tego tytułu do NFZ. Rząd deklaruje, iż ubytek w budżecie funduszu będzie rekompensowany z budżetu państwa.

Pierwszy z nich, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, przewiduje, iż przychody ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości) nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Wejście w życie przepisów wynikających ze zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych planowane jest na 1 stycznia 2025 r.

Wielu ryczałtowców straci na składceReforma składki zdrowotnej jest niekorzystna dla przedsiębiorców na ryczałcie, którzy mają wysokie przychody.
Idź do oryginalnego materiału