– Jako pracownik ochrony zdrowia pozytywnie oceniam zawetowanie tej ustawy. Przy obecnym stanie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia zabranie z systemu choćby sześciu mld zł bez gwarancji ustawowej uzupełnienia z dotacji państwa tej straty byłoby tragedią – skomentował weto prezydenta Sebastian Goncerz przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.
Porozumienia Rezydentów OZZL apelowało do Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy, ostrzegając, że jej wejście w życie zaszkodzi systemowi opieki zdrowotnej.
Sebastian Goncerz wyjaśnił, iż obecne przepisy mówiące o tym, iż państwo ma przeznaczać na ochronę zdrowia 7 proc. PKB rocznie nie dają rzeczywistych gwarancji przekazania takich środków na ten cel.
– Ochrona zdrowia to zestaw wszystkich budżetów instytucji państwa na zdrowie, ale to właśnie z NFZ konkretnie finansowane jest szpitalnictwo, refundacja, programy lekowe czy opieka specjalistyczna. W związku z czym po obniżeniu składki pieniądze z budżetu musiałby trafić bezpośrednio do NFZ, a takiej pewności ustawodawca nie dał – wyjaśnił szef Porozumienia Rezydentów.
Zwrócił też uwagę, iż ustawa spowodowałaby, iż również w ochronie zdrowia przybyłoby pracowników, którzy z umowy o pracę przechodzą na kontrakty, by ich praca była niżej oskładkowana.