Jak dbać o własne samopoczucie, gdzie szukać wsparcia i jak budować świadomość wokół zdrowia psychicznego w środowisku szkolnym – między innymi o tym rozmawiano podczas I Świdnickiego Forum Młodzieży, które zorganizowane zostało w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy. – Jesteśmy tu dziś razem, żeby nie udawać, iż wszystko gra, gdy nie gra, żeby mówić o emocjach, o stresie, o presji szkolnej, internetowej i rodzinnej, żeby zrozumieć, iż psycholog to nie wróg, tylko sprzymierzeniec, a powiedzenie „mam słabszy czas” nie jest oznaką słabości tylko odwagą – podkreśla Aleks Zalewski z Młodzieżowej Rady Miasta.
– Wiemy, jak w dzisiejszych czasach wygląda zdrowie psychiczne – nie tylko u młodych ludzi. Jest to wynikiem okresu pandemii, tego, iż tuż obok naszej granicy toczy się wojna, jak również wszystkiego, co dzieje się w internecie i na forach społecznościowych. Hejt i negatywne informacje, które bardzo gwałtownie się rozprzestrzeniają, wpływają na zdrowie psychiczne. Potrzebne jest wsparcie i takie działania, do których zalicza się również I Świdnickie Forum Młodzieży – wskazuje Krzysztof Anklewicz, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy. Jak podkreśla, celem spotkania jest wskazanie najważniejszych potrzeb i problemów, z którymi na co dzień boryka się świdnicka młodzież.
– Popieram wszystkie takie inicjatywy i bardzo się ucieszyłem, gdy przyszedł do mnie przedstawiciel naszej szkoły oraz Młodzieżowej Rady Miasta, razem z naszymi specjalistami, którzy na co dzień zajmują się takimi problemami. Oczywiście zielone światło zostało tej inicjatywie dane. Myślę, iż warsztaty na pewno będą bardzo owocne i dużo rzeczy uda się wypracować. To spowoduje, iż następne nasze spotkania będą przyciągać jeszcze szersze grono młodzieży i opiekunów. Dzisiejsze spotkanie dedykowane jest głównie młodzieży z klas ósmych świdnickich szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich, natomiast o ile ta formuła się przyjmie to będziemy chcieli rozszerzyć nasze działania na cały powiat – tłumaczy Anklewicz.
– Empatia, uśmiech i życzliwość dla drugiej osoby – bez względu na to, jaki ma kolor skóry, skąd pochodzi – jest nieodłączną rzeczą, która powinna wam wszystkim towarzyszyć na co dzień. Mam nadzieję, iż te zajęcia i warsztaty pokażą wam, iż można wspólnie żyć, a nie tylko pognębiać drugiego człowieka – mówił do uczestników I Forum Młodzieży wicestarosta świdnicki Zygmunt Worsa. Wtórowała mu wiceprezydent Świdnicy. – Życzę empatii. Popatrzmy na siebie, na kolegę lub koleżankę. Czasami pod pozornym uśmiechem, ten klasowy rozśmieszacz może wiele przeżywać w swojej głowie – zachęcała Katarzyna Fitrzyk.
Podczas I Świdnickiego Forum Młodzieży zorganizowane zostały zajęcia warsztatowe, które poprowadzili eksperci ze stowarzyszenia Most Współpracy, fundacji Z Innej Bajki, fundacji Ładne Historie, a także przedstawiciele poradni psychologiczno-pedagogicznej w Świdnicy – instytucji i podmiotów na co dzień wspierających uczniów, rodziców oraz nauczycieli.




















/mn/