O hejcie i cyberprzemocy z młodzieżą

naszamlawa.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: O hejcie i cyberprzemocy z młodzieżą


Rówieśnicza przemoc psychiczna odbiera młodzieży poczucie bezpieczeństwa. Sytuacja jest o tyle trudna, iż młode osoby doświadczające hejtu i przemocy psychicznej najczęściej nie chcą zgłaszać problemu. Jak można im pomóc? Co grozi sprawcom przemocy? O hejcie i cyberprzemocy – głównych zagrożeniach wśród młodzieży – rozmawiały z mławską młodzieżą dzielnicowa st. asp. Ilona Karpińska i profilaktyk Klaudia Zimna.

O hejcie i cyberprzemocy z młodzieżą

Spotkanie, które odbyło się w Zespole Placówek Oświatowych Nr 1 w Mławie, wpisuje się w cykl zajęć, jakie prowadzi mławska komenda policji, w ramach kampanii dotyczącej „Cybeprofilaktyki”.

Przed spotkaniem, uczniowie klasy 7 a przygotowali wystawę plakatów profilaktycznych, poświęconych zapobieganiu cyberprzemocy, przekazując rówieśnikom wiele ważnych wskazówek dotyczących dialogu, rozwiązywania konfliktów, wsparcia rówieśniczego, wzajemnego szacunku, poszanowania prywatności i ochrony wizerunku. Na wystawie znalazło się też ważne hasło: „ZERO tolerancji dla przemocy”.

– Dzielnicowa oraz profilaktyk z mławskiej komendy policji, wyjaśniały uczniom czym jest cyberprzemoc i hejt oraz w jaki sposób te zjawiska naruszają prawa człowieka. Obrażanie, grożenie komuś, wyśmiewanie, prześladowanie na forach, grupach czy w mediach społecznościowych – to nie tylko zachowania świadczące o demoralizacji sprawcy ale przede wszystkim czyny zabronione, zagrożone karą. W Internecie nikt nie jest anonimowy, a raz opublikowane treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystane przez inne osoby. Uczniowie zostali poinformowani o odpowiedzialności karnej za przestępstwa dotyczące m.in. stalkingu, gróźb, przemocy psychicznej. Policjantka i profilaktyk zaapelowały do uczniów, by nie byli obojętni wobec przemocy – bez względu na jej postać, gdyż brak reakcji na przemoc to sygnał dla sprawcy, iż może dalej działać. Radziły uczniom, by o wszelkich zagrożeniach, rozmawiać z rodzicami lub nauczycielami. NIKT, NIGDY nie powinien zostawać z problemem sam. W każdej sytuacji ważne jest wsparcie, zaufanie i rozmowa – informuje policja.

Idź do oryginalnego materiału