Nowy wariant wirusa Covid-19 przedostaje się do kraju

bejsment.com 2 godzin temu

W trakcie trwającego właśnie sezonu grypowego, w Kanadzie pojawia się nowa odmiana wirusa SARS-CoV-2.

Hybrydowy warian XEC, powstały z połączenia pododmian Omicrona KS.1.1 i KP.3.3, zanotowano po raz pierwszy na terenie Kanady w połowie sierpnia. Od tego czasu liczba zakażeń koronawirusem wariantu XEC znacząco wzrosła.

Zgodnie z najnowszym raportem Health Canada, na dzień 13 października procentowy udział zakażeń variantem XEC, na tle wszystkich zakażeń Covid-19, wyniósł 18,9%. To gwałtowny wzrost w porównaniu do 3,1% z początku września. Wariant Omicrona KP.3.1.1 to najczęściej stwierdzany wariant koronawirusa, a jego udział w ogólnej liczbie zidentyfikowanych przypadków Covid-19, wynosi 48,4%.

Isaac Bogoch, specjalista chorób zakaźnych z Toronto General Hospital, podkreśla, iż mutacje wirusa i wynikające z nich nowe warianty są naturalne dla tego typu chorób.

“W ciągu ostatnich pięciu lat obserwowaliśmy wiele odmian wirusa” – zauważa Bogoch. “To tylko pokazuje, iż wirus ewoluuje tak jak przewidywano. Ciężko jest przewidzieć przyszłość, jednak przychodząca zima najprawdopodobniej będzie bardzo podobna do poprzedniej pod względem sytuacji z Covid-19”.

Jak nowa szczepionka radzi sobie z wariantem XEC?

Health Canada zatwierdziła zaktualizowaną szczepionkę na Covid-19 od Pfizer-BioNTech we wrześniu. Szczepionka ta jest już dostępna do użycia w całym kraju.

Należy jednak zaznaczyć, iż szczepionka została opracowana przed pojawieniem się przypadków zakażeń wariantem XEC w populacji.

Dr Bogoch zwraca uwagę, iż najnowsza szczepionka została zaprojektowana w celu zwalczania podtypu Omicrona, znanego jako KP.2, który pojawił się kilka miesięcy temu. Choć nie jest to idealne rozwiązanie do walki z wariantem XEC, każda aktualizowana szczepionka jest coraz lepiej dostosowana do krążących wariantów wirusa.

“Będzie to stała walka, w której wirus mutuje, a my tworzymy szczepionki, które są na to odpowiedzią” – mówi Bogoch. Dodaje, iż proces ten jest analogiczny do produkcji szczepionek przeciw grypie, które są aktualizowane co roku. “Nigdy nie będzie idealnie”.

Dr Bogoch podkreśla, iż wszystkie do tej pory dostępne szczepionki przeciwko Covid-19 są skuteczne w zmniejszaniu ryzyka pojawienia się poważnych przebiegów choroby, takich jak hospitalizacja i zgon, szczególnie wśród tych, którzy są najbardziej narażeni.

“Mimo, iż nie jest to idealne dopasowanie, wiemy, iż szczepionki przez cały czas są dość skuteczne”.

Bogoch sugeruje, iż mimo zniesienia obowiązku noszenia maseczek, ludzie mogą zdecydować się na ich noszenie w zamkniętych pomieszczeniach, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Zaleca również, aby osoby chorujące, jeżeli tylko mają taką możliwość, pozostały w domu, aby chronić innych przed zakażeniem.

Idź do oryginalnego materiału