Nowy wariant COVID-19 w Europie. Co wiemy o XEC?

menway.interia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: W Europie szybko rozprzestrzenia się nowy wariant SARS-CoV-2 nazywany XEC /123RF/PICSEL


Naukowcy ostrzegają, iż w Europie zaczyna gwałtownie rozprzestrzeniać się nowy wariant COVID-19 nazywany XEC. Ma być bardziej zaraźliwy niż Omikron i niedługo może zostać dominującym wariantem na Starym Kontynencie.

Badacze już w sierpniu przewidywali, iż w ciągu najbliższych tygodni, maksymalnie miesięcy, gwałtownie rozprzestrzeniający się w Europie wariant XEC przejmie kontrolę i stanie się dominującym. To podlinia szczepu Omikron, a konkretniej jego podwariantów KS.1.1 i KP.3.3, która została po raz pierwszy wykryta w czerwcu w Berlinie, a następnie pojawiła się też w innych krajach Starego Kontynentu, Ameryki Północnej i Azji.

XEC to nowy wariant SARS-CoV-2 w Europie

KS.1.1 to rodzaj tzw. wariantu FLiRT, który charakteryzuje się mutacjami w cząsteczkach budulcowych fenyloalaniny (F) zmienionych w leucynę (L) i argininę (R) w treoninę (T) w białku kolca, którego wirus używa do przyłączania się do ludzkich komórek. KP.3.3 należy z kolei do kategorii FLuQE, gdzie aminokwas glutamina (Q) jest zmutowany do kwasu glutaminowego (E) na białku kolca, dzięki czemu jego wiązanie z komórkami ludzkimi jest bardziej efektywne.

Reklama

Wystarczy tylko wspomnieć, iż w sierpniu w Słowenii wskaźnik infekcji tym wariantem był już wysoki, bo ponad 10 proc. wszystkich przebadanych próbek COVID-19 z tego kraju zawierało XEC. jeżeli chodzi o inne kraje, jego obecność stwierdzono w ponad 500 próbkach z 27 krajów, w tym z Polski, Norwegii, Luksemburga, Ukrainy, Portugalii i Chin, a eksperci wskazują na jego silny rozwój w Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Jakie objawy powinny zwrócić uwagę?

Objawy są podobne do poprzednich wariantów COVID-19 i obejmują gorączkę, ból gardła, kaszel, utratę węchu, utratę apetytu i bóle ciała. Na szczęście są i dobre wieści, bo jako iż mamy do czynienia z tą samą linią, co w przypadku szczepu Omikron, eksperci twierdzą, iż śledzenie aktualnych informacji na temat szczepionek i zastrzyków przypominających zapewni wystarczającą ochronę przed poważnymi chorobami i hospitalizacją.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom wystosowały podobne zalecenia, tzn. zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad higieny, wietrzenie pomieszczeń i szczepienia. Niemniej badacze wciąż monitorują XEC, aby lepiej zrozumieć jego objawy i upewnić się, iż nieprzyjemnie nas nie zaskoczy w sezonie jesiennym, kiedy naturalnie mierzymy się ze zwiększoną liczbą infekcji, w tym grypą.

Nie można zapominać, iż Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski jakiś czas temu informował w rozmowie z PAP, iż chociaż na razie nie są planowane żadne nowe ograniczenia ani obowiązkowe działania prewencyjne, to trend zachorowań w naszym kraju jest rosnący i szczyt osiągniemy prawdopodobnie jesienią po powrocie do szkół i na uczelnie.

Idź do oryginalnego materiału