Nowy wariant COVID-19 już w Polsce. Jakie objawy daje XEC?

upday.com 2 godzin temu
Zdjęcie: fot. Shutterstock


Nowy podwariant wirusa SARS-CoV-2 o nazwie XEC rozprzestrzenia się na świecie i za kilka tygodni może być dominujący. Wykryto go już w Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii oraz Polsce. Jakie objawy daje nowy podwariant XEC?


Nowy podwariant Covid-19 jest jedną z odmian Omikrona, który dominuje od dłuższego czasu i objawia się w postaci kolejnych podwariantów. Jednym z nich jest KP.3.1.1., który w wielu krajach występuje najczęściej. Podejrzewa się jednak, iż za kilka tygodni lub miesięcy zostanie on zdominowany przez XEC.

W środę 18 września brytyjski „Independent” poinformował, iż w ponad 500 próbkach pobranych w 27 krajach wykryto obecność XEC. Są to m.in. Chiny, USA, Wielka Brytania, Norwegia, Portugalia, Holandia, Luksemburg, Ukraina oraz Polska. Znaczny wzrost zakażeń wariantem XEC obserwuje się w ostatnim czasie przede wszystkim w Niemczech, Danii i Słowenii.

Nowy wariant Sars-CoV-2 XEC

„Nowy podwariant rozprzestrzenia się dość gwałtownie i wygląda na potencjalnego kolejnego konkurenta w walce z dominującymi w tej chwili podwariantami KP.3.1.1., być może rywalizującymi z XEC” - twierdzi na platformie X Mike Honey z Melbourne w Australii, analityk danych dotyczących Covid-19.

Potwierdza to dyrektor Scripps Research Translation Institute prof. Eric Topol. „Obecnie XEC wydaje się być najbardziej prawdopodobnym następcą” - ostrzega na platformie X. W wypowiedzi dla „Los Angeles Times” przewiduje, iż nowy podwariant zacznie dominować za kilka tygodni, najpóźniej kilka miesięcy.

XEC po raz pierwszy wykryto pod koniec czerwca w Maharasztra w Indiach. W tym samym miesiącu pojawił się też Europie - w Niemczech, a potem w Danii i Wielkiej Brytanii.

Na XEC nie są ukierunkowane wprowadzane w tej chwili w USA i Unii Europejskiej szczepionki przeciwko Covid-19. Zaprojektowano je do ochrony przed w tej chwili dominującymi podwariantami Omikrona, takimi jak JN.1 i jego odgałęzienia - KP.2, KP.3.3 oraz KP.3.1.1.

Dyrektor Instytutu Genetyki Uniwersytetu College London prof. Francois Balloux uspokaja w rozmowie z BBC News, iż zaktualizowane szczepionki powinny dobrze chronić również przed wariantem XEC. Poza tym, w jego ocenie XEC zacznie dominować dopiero zimą. Mamy w tej chwili kolejną falę zakażeń Covid-19, której szczyt, jak się prognozuje, powinien przypaść w listopadzie.

COVID-19. Jakie objawy daje XEC?

Objawy zakażenia wariantem XEC nieznacznie różnią się od tych, które były charakterystyczne dla wcześniejszych szczepów COVID-19. Oznacza to, iż bieżący wariant nie jest pod tym względem groźniejszy.

Objawy zakażenia tym wariantem są podobne do zakażenia grypą. Są to:

  • wysoka temperatura,

  • bóle stawowo-mięśniowe,

  • uczucie zmęczenia,

  • ból gardła i ból w przełykaniu.

Skutki zdrowotne zakażenia XEC

Zakażenie wariantem XEC może prowadzić do podobnych powikłań jak w przypadku wcześniejszych szczepów.

Eksperci podkreślają, iż wciąż zbyt mało wiemy, aby to ocenić na pewno, ale uważa się, iż są to przez cały czas stosunkowo łagodne zakażenia, przede wszystkim z objawami ogólnoustrojowymi. Jedynie ze względu na wymieniony wcześniej objaw uczucia zmęczenia, rekonwalescencja po przejściu wirusa może być trochę dłuższa. (PAP)

Idź do oryginalnego materiału