Przewlekłe, trudno gojące się rany to duże wyzwanie terapeutyczne, tym bardziej, iż nie istnieje jedna „cudowna” interwencja pozwalająca na wygojenie. Na sukces składa się wiele elementów, a jednym z nich jest odpowiednie oczyszczanie rany. Ważne dane pojawiły się na łamach „eClinical Medicine”, gdzie przedstawiono dowody na wysoką skuteczność nowego środka do oczyszczania ran.
Oczyszczanie to pierwszy etap leczenia ran przewlekłych. Dane literaturowe podają, iż łączna częstość ich występowania w populacji ogólnej wynosi 2,21 przypadków na 1000 osób, z czego większość stanowią przewlekłe owrzodzenia podudzi, które dotykają 1,51 na 1000 osób. w tej chwili stosowane enzymatyczne i autolityczne środki do oczyszczania ran działają wolno lub wykazują się dyskusyjną skutecznością. Poprzednie badania wykazały pozytywne wstępne wyniki stosowania EscharEx®, enzymatycznego środka do oczyszczania ran na bazie bromelainy, opracowywanego do leczenia ran przewlekłych.
Wieloośrodkowy zespół badaczy przeprowadził prospektywne, randomizowane, kontrolowane placebo badanie z udziałem 119 pacjentów z przewlekłym owrzodzeniem żylnym podudzi z 20 ośrodków medycznych i klinik w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Izraelu. Pacjentów leczono codziennymi, miejscowymi aplikacjami EX-02, podłoża żelowego lub leczenia standardowego, nieobejmującego opieki chirurgicznej (w stosunku 3:3:2) aż do całkowitego oczyszczenia rany lub maksymalnie 8 zabiegami dziennie (w ciągu 2 tygodni), a następnie obserwowano do 14 tygodni.
Wyniki okazały się bardzo obiecujące i wręcz przełomowe. Częstość występowania całkowitego oczyszczenia rany po około 14 tygodniach leczenia wyniosła aż 63 proc. wśród pacjentów leczonych nowym środkiem w porównaniu do 30,2 proc. w ramieniu placebo i 13,3 proc. chorych z grupy leczenia standardowego. W trakcie badania sześćdziesięciu pięciu pacjentów zgłosiło działania niepożądane związane z ranami, odpowiednio 52,2, 62,8 oraz 46,7 proc. w poszczególnych grupach; nie odnotowano żadnych zgonów.
Jak widać, zastosowanie EscharEx® prowadzi do znacznie większego odsetka całkowitego oczyszczenia rany. Z pewnością są konieczne dodatkowe badania, także w zastosowaniu z innych wskazań, jednak trudno odmówić spektakularności dotychczasowym ustaleniom.