Trzy wrocławskie poradnie psychologiczno-pedagogiczne wzbogacą się o nowoczesny sprzęt terapeutyczny. Będzie wykorzystywany w diagnozie dzieci z takimi potrzebami. Pięć zestawów do badań QEEG, wykorzystywanych w specjalistycznej metodzie Biofeedback, kosztowało ponad 420 tys. zł. Zakupione zostały dzięki wsparciu Japonii.
Pięć zestawów specjalistycznej aparatury trafi do: Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 9 oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4. Dzięki temu będzie można szybciej diagnozować oraz opracowywać spersonalizowane zajęcia i terapie.
- Aby tym dzieciom pomagać, niezbędny jest nowoczesny sprzęt, jak te specjalistyczne zestawy przekazane przez naszych przyjaciół z Japonii. Bardzo dziękujemy za wsparcie i dobrą współpracę – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.
– Wrocławskie poradnie stoją na pierwszej linii wsparcia dzieci, także uczniów z Ukrainy, zapewniając niezbędną pomoc medyczną, psychologiczną i edukacyjną. Każde dziecko ma prawo do opieki, edukacji i wsparcia – podkreśla Akira Kono, ambasador Japonii w Polsce. – Niniejszy projekt jest świadectwem silnego partnerstwa pomiędzy Polską a Japonią. Wierzymy, iż nasza pomoc pozwoli na szybszy dostęp do specjalistycznej oceny psychologicznej i poznawczej oraz wsparcia tych dzieci w nauce – dodaje.
Przekazany sprzęt bada fale mózgowe i daje informacje zwrotne, dzięki którym można ćwiczyć optymalne funkcjonowanie mózgu.
Aparatura z wykorzystaniem biofeedbacku pomaga dzieciom efektywnie radzić sobie z silnymi emocjami i stresem czy utratą poczucia bezpieczeństwa. Uczy je kontroli nad emocjami, co nabiera szczególnego znaczenia w przypadku dzieci dotkniętych traumą. Usprawnia także funkcje poznawcze, koncentrację i pamięć.
- Metoda ta będzie pomocna w rozwikłaniu trudnych diagnostycznie przypadków przyjmowanych w poradniach, a szczególnie dzieci i młodzieży obcojęzycznej. Z roku na rok wydajemy coraz więcej orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego lub nauczania indywidualnego – zaznacza Maria Kędzierska, dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1.
Pięć wrocławskich poradni ma pod opieką ok. 190 tys. dzieci i młodzieży z Wrocławia i okolic. Wśród nich są także uczniowie z Ukrainy. W tym roku szkolnym we Wrocławiu uruchomiono i doposażono 35 gabinetów integracji sensorycznej w 32 placówkach. Działania te kosztowały ponad 1,7 mln zł i realizowane były we współpracy z UNICEF-em.