Z okazji Światowego Dnia Miast Światowa Organizacja Zdrowia zaprezentowała nowy raport przedstawiający, w jaki sposób miasta mogą zwiększyć wysiłki, aby stawić czoła rosnącym wyzwaniom, jakie stanowią choroby niezakaźne i urazy. Ponieważ oczekuje się, iż do 2050 r. urbanizacja osiągnie 68%, rola, jaką miasta odgrywają w ochronie zdrowia i dobrostanu, jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Raport opiera się na pierwszym zestawie wskaźników WHO opracowanych specjalnie do stosowania na poziomie miast, w uznaniu ważnej roli, jaką miasta mogą odegrać w ochronie ludzi przed kluczowymi czynnikami ryzyka.
Oparte na normach ramy monitorowania służące do pomiaru postępów w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom oraz ich kontrolowaniu są dobrze ugruntowane i wdrażane na poziomach krajowych. Wytyczne WHO dotyczące monitorowania na poziomie miasta są pierwszym przykładem opracowania tego podejścia do zastosowania na poziomie miasta. Wskaźniki obejmują osiem głównych obszarów: zanieczyszczenie powietrza, kontrola alkoholu, zapobieganie przedawkowaniu, zdrowa dieta, bezpieczeństwo na drogach, bezpieczne chodzenie i jazda na rowerze, kontrola tytoniu oraz nadzór nad chorobami niezakaźnymi i urazami. Niniejsze wytyczne mają na celu pomóc miastom w monitorowaniu postępów w zapobieganiu i kontrolowaniu chorób niezakaźnych i urazów poprzez identyfikację kluczowych interwencji politycznych oraz zapewnienie ram monitorowania, metod i narzędzia oceny.
Opublikowany dzisiaj raport stanowi pierwsze rzeczywiste zastosowanie wskaźników, które przeprowadzono w formie pilotażowej w latach 2021–2023 z udziałem 20 miast w różnych regionach. Podkreśla znaczenie monitorowania i wspierania wysiłków na szczeblu niższym niż krajowy w tych kwestiach, aby zwiększyć wysiłki na poziomie globalnym i krajowym.
„We współczesnym świecie większość z nas uczy się, pracuje, bawi i kocha w miastach, ale stwarzają one również poważne ryzyko dla zdrowia. WHO wspiera miasta, udostępniając im narzędzia umożliwiające budowanie zdrowych miast”. „Korzystając z tych narzędzi, miasta mogą oceniać i monitorować swoje postępy oraz opracowywać swoje polityki zapewniające bezpieczniejsze i zdrowsze środowisko miejskie” – powiedział dr Guy Fonz, tymczasowy dyrektor Wydziału Chorób Niezakaźnych, Rehabilitacji i Niepełnosprawności WHO.
Raport przedstawia wyjściową ocenę dostępności 34 nowych, kluczowych wskaźników WHO na poziomie miast, służących do monitorowania chorób niezakaźnych i urazów, w 20 miastach na całym świecie. Zawiera podsumowanie kluczowych wskaźników według tematów, wskazując ich dostępność na podstawie ogólnych wyników; Zawiera przeglądy stanu podstawowych wskaźników dla miast; Studia przypadków miast zawarte w raporcie podkreślają dobre praktyki i przykłady w odniesieniu do każdego tematu.
W raporcie pilotażowym podkreślono, jak wiele miast z sukcesem podjęło już działania mające na celu wyeliminowanie czynników ryzyka związanych z chorobami niezakaźnymi i urazami. We wszystkich ośmiu obszarach tematycznych pokazano miasta z oceną „Zaawansowaną” w przypadku co najmniej jednego wskaźnika. Wiele wskaźników pozostało jednak na „wyłaniającym się” poziomie, co wskazuje, iż potrzebne jest większe wsparcie, aby miasta mogły rozwijać te najważniejsze obszary polityki.
Do problemów, które powstrzymują miasta, zalicza się brak uprawnień legislacyjnych, brak egzekwowania polityki i brak możliwości monitorowania. Należy zapewnić miastom większe wsparcie techniczne i finansowe w tych kwestiach, aby wzmocnić działania polityczne.
Uznając istotną rolę, jaką miasta mogą odegrać w poprawie zdrowia, WHO już współpracuje z miastami w ramach różnych inicjatyw i nad różnymi tematami. Obejmuje to Partnerstwo dla Zdrowych Miastglobalna sieć miast zaangażowanych w tworzenie zdrowszych, bezpieczniejszych i bardziej sprawiedliwych ośrodków miejskich poprzez ograniczanie rozprzestrzeniania się chorób niezakaźnych i urazów.
Dziś wydała je także Światowa Organizacja Zdrowia Pakiet zasobów dotyczący oceny zdolności w zakresie zdrowia miejskiego i reagowania, Zapewnia dodatkowe narzędzia pomagające miastom w pracy nad zdrowiem, w tym chorobami niezakaźnymi i urazami.